Chemnitz - Chemnitz

Van Wikipedia, De Gratis Encyclopedie

Pin
Send
Share
Send

Chemnitz
Schloßkirche am Schloßteich..jpg
Roter Turm Chemnitz 2009 25.jpg
Chemnitz-altes-Rathaus.jpg
Chemnitz-Tietz-Moritzhof-pa.jpg
Van boven: uitzicht over Chemnitz,
Rode toren,
Oud stadhuis, modern stadscentrum van Chemnitz
Flag of Chemnitz
Vlag
Coat of arms of Chemnitz
Wapenschild
Locatie van Chemnitz
Chemnitz is located in Germany
Chemnitz
Chemnitz
Chemnitz is located in Saxony
Chemnitz
Chemnitz
Coördinaten: 50 ° 50'N 12 ° 55'E / 50,833 ° N 12,917 ° E / 50.833; 12.917Coördinaten: 50 ° 50'N 12 ° 55'E / 50,833 ° N 12,917 ° E / 50.833; 12.917
LandDuitsland
StaatSaksen
WijkStedelijke districten van Duitsland
Regering
 • burgemeesterBarbara Ludwig (SPD)
Oppervlakte
• Totaal220,85 km2 (85,27 vierkante mijl)
Verhoging
296 m (971 ft)
Bevolking
 (2019-12-31)[1]
• Totaal246,334
• Dichtheid1.100 / km2 (2900 / vierkante mijl)
TijdzoneUTC + 01: 00 (CET)
• Zomer (DST)GMT + 02:00 (CEST)
Postcodes
09001–09247
Kengetallen0371

037200 (Wittgensdorf) 037209 (Einsiedel) 03722 (Röhrsdorf)

03726 (Euba)
Voertuig registratieC
Websitewww.chemnitz.de Bewerk dit op Wikidata

Chemnitz (Duitse: [ˈKɛmnɪts] (Over dit geluidluister), van 1953 tot 1990: Karl-Marx-Stadt, uitgesproken [kaʁlˈmaʁksˌʃtat] (Over dit geluidluister)) is de derde grootste stad in de Duitse federale staat van Saksen na Leipzig en Dresden​Het is de 28e grootste stad van Duitsland evenals de vierde grootste stad op het gebied van voormalig Oost-Duitsland na (Oosten) Berlijn, Leipzig en Dresden. De stad maakt deel uit van de Centraal-Duitse grootstedelijke regio, en ligt in het midden van een reeks steden in het dichtbevolkte noorden voorland van de Elster en Ertsgebergte, die zich uitstrekt van Plauen in het zuidwesten via Zwickau, Chemnitz en Freiberg naar Dresden in het noordoosten.

Gelegen in de Erts Mountain Basin, de stad is omgeven door het Ertsgebergte in het zuiden en de Centraal Saksisch Heuvelland naar het noorden. De stad staat op de Chemnitz River (progressie: Zwickauer MuldeMuldeElbeNoordzee), die wordt gevormd door de samenvloeiing van de rivieren Zwönitz en Würschnitz in de gemeente Altchemnitz.

Zowel de naam van de stad als de namen van de rivieren zijn van Slavisch oorsprong. Chemnitz is de derde grootste in de Thüringer-Opper-Saksisch dialectgebied na Leipzig en Dresden. De economie van de stad is gebaseerd op de dienstensector en verwerkende industrie. Chemnitz University of Technology heeft ongeveer 10.000 studenten.

Chemnitz wordt de Culturele Hoofdstad van Europa in 2025.[2]

Etymologie

Chemnitz is vernoemd naar de rivier Chemnitz, een kleine zijrivier van de Zwickau Mulde​Het woord "Chemnitz" komt uit de Sorbische taal (Boven-Sorbisch: Kamjenica), en betekent "steenachtige [beek]". Het woord is samengesteld uit het Slavische woord kamen betekent "steen" en het vrouwelijke achtervoegsel -ica.

Het is bekend in Tsjechisch net zo Saská Kamenice en in Pools net zo Kamienica Saska​Er zijn veel andere steden genaamd Kamienica of Kamenice in gebieden met vroegere of huidige Slavische nederzettingen.

Geschiedenis

Chemnitz in 1850

De nederzetting van een vroege Slavische stam bevond zich in Kamienica, en het eerste gedocumenteerde gebruik van de naam Chemnitz was de 1143 site van een Benedictijner klooster waarrond een nederzetting groeide. Rond 1170 Keizer Frederik I verleende het de rechten van een keizerlijke stad​In 1307 werd de stad ondergeschikt aan de Markgraafschap Meissen, de voorloper van de Saksische staat. In middeleeuwse tijden, Chemnitz werd een centrum van textielproductie en -handel. Meer dan een derde van de bevolking werkte in de textielproductie.

Aan het begin van de 19e eeuw was Chemnitz een industrieel centrum geworden (ook wel 'het Saksische' genoemd) Manchester", Duitse: Sächsisches Manchester, uitgesproken [Zɛksɪʃəs ˈmɛnt͡ʃɛstɐ] (Over dit geluidluister)​In 1913 had Chemnitz 320.000 inwoners en was, net als Leipzig en Dresden, toen groter dan nu. Na het verliezen van inwoners als gevolg van de Eerste Wereldoorlog Chemnitz groeide weer snel en bereikte in 1930 zijn hoogtepunt van 360.250 inwoners. Daarna werd de groei tot stilstand gebracht door de wereldwijde economische crisis.

Weimar Republiek

Als industriële stad van de arbeidersklasse was het na de Eerste Wereldoorlog een krachtig centrum van socialistische politieke organisatie. Onafhankelijke sociaal-democratische partij van Duitsland stemden met 1.000 stemmen tegen drie om uit de partij te breken en zich achter hun lokale leiders aan te sluiten bij de Communistische Partij, Fritz Heckert en Heinrich Brandler.[3] In maart 1919 telde de Duitse Communistische Partij meer dan 10.000 leden in de stad Chemnitz.[4]

Tweede Wereldoorlog

Geallieerde bombardementen vernietigden 41 procent van de bebouwde kom van Chemnitz tijdens de Tweede Wereldoorlog.[5] Chemnitz bevatte fabrieken die militaire hardware produceerden en een Flossenbürg dwangarbeid subkamp (500 vrouwelijke gevangenen) voor Astra-Werke AG.[6] De olieraffinaderij was een doelwit voor bommenwerpers tijdens de Oliecampagne van de Tweede Wereldoorlog, en Operatie Thunderclap aanvallen omvatten de volgende invallen:

  • 14/15 februari 1945: De eerste grote aanval op Chemnitz gebruikte 717 RAF bommenwerpers, maar als gevolg van bewolking vielen de meeste bommen boven open landschap.
  • 2 / 3–5 maart: USAAF bommenwerpers vielen de rangeerterreinen aan.[7]
  • 5 maart: 760 RAF-bommenwerpers aangevallen.

Het hoofdkantoor van de autofabrikant Auto Union waren ook gevestigd in Chemnitz sinds 1932 en de gebouwen waren ook zwaar beschadigd. Aan het einde van de oorlog vluchtten de leidinggevenden van het bedrijf en verhuisden het bedrijf naar binnen Ingolstadt, Beieren, waar het uitgroeide Audi, nu een merk binnen de Volkswagen-groep.

De bombardementen in de Tweede Wereldoorlog hebben het grootste deel van de stad in puin achtergelaten naoorlogseomvatte de Oost-Duitse wederopbouw grote laagbouw (en later hoogbouw Plattenbau) huisvesting. Sommige toeristische sites werden gereconstrueerd tijdens de Oost-Duits tijdperk en daarna Duitse hereniging​De stad werd op 8 mei 1945 bezet door Sovjettroepen.

DDR

Karl-Marx-Stadt in mei 1980

Na de ontbinding van de deelstaten (staten) in de DDR in 1952, werd Chemnitz zetel van een district (Bezirk​Op 10 mei 1953 werd de stad bij besluit van de Oost-Duitse regering omgedoopt tot Karl-Marx-Stadt na Karl Marx, als erkenning voor zijn industrieel erfgoed en de Karl Marx-jaar ter gelegenheid van de 135ste verjaardag van zijn geboorte en de 70ste verjaardag van zijn overlijden.[8] Minister-president van de DDR Otto Grotewohl zei:

De mensen die hier wonen kijken niet terug, maar kijken uit naar een nieuwe en betere toekomst. Ze kijken naar socialisme. Ze kijken met liefde en toewijding naar de grondlegger van de socialistische leer, de grootste zoon van het Duitse volk, naar Karl Marx. Hiermee geef ik uitvoering aan het kabinetsbesluit. Ik voer de plechtige daad uit van het hernoemen van de stad en verklaar: vanaf nu draagt ​​deze stad de trotse en verplichte naam Karl-Marx-Stadt.[9]

Nadat het stadscentrum was verwoest in Tweede Wereldoorlogprobeerden de Oost-Duitse autoriteiten het te herbouwen om de opvattingen van stedelijke ontwikkeling van een socialistische stad te symboliseren. De inrichting van het stadscentrum werd destijds afgewezen ten gunste van een nieuw wegennet. De oorspronkelijke plannen zijn echter niet voltooid. Bovendien kreeg de snelle ontwikkeling van woningen voorrang op het behoud van oude gebouwen. Dus in de jaren zestig en zeventig werden zowel in het centrum als in de periferie grote gebieden ingebouwd Plattenbau flatgebouwstijl, bijvoorbeeld Yorckstraße​De oude gebouwen uit de periode, die nog steeds bestonden in de Kassberg, Chemnitz-Sonnenberg [de] en Chemnitz-Schloßchemnitz [de] vooral, werden verwaarloosd en raakten steeds meer in verval.[citaat nodig]

Na hereniging

Chemnitz 's nachts, 2015
De gerestaureerde markt van Chemnitz

Op 23 april 1990 werd een referendum gehouden over de toekomstige naam van de stad: 76% van de kiezers stemden op de oude naam "ChemnitzOp 1 juni 1990 werd de stad officieel hernoemd.[citaat nodig]

Na de hereniging van Duitsland op 3 oktober 1990 stond de stad Chemnitz voor verschillende moeilijke taken. Veel inwoners migreerden naar het voormalige West-Duitsland en de werkloosheid in de regio liep sterk op; Bovendien beschikte Chemnitz niet over voldoende winkelvoorzieningen, maar dit werd steeds meer gevraagd.[10] Aan de stadsrand werden tot begin jaren negentig grote winkelcentra gebouwd.

Chemnitz is de enige grote Duitse stad waarvan het centrum na 1990 opnieuw is gepland, vergelijkbaar met de wederopbouw van verschillende andere Duitse steden in de directe naoorlogse jaren. Plannen voor het herstel van een gecomprimeerde binnenstad rond het historische stadhuis in 1991 leidden tot een stedenbouwkundige prijsvraag. Dit werd internationaal aangekondigd door de stad en uitgevoerd met de hulp van de partnerstad Düsseldorf​Het besproken project op een in wezen ongebruikt gebied van de voormalige stad zou qua omtrek vergelijkbaar zijn met de Potsdamer Platz in Berlijn.[10]

Talrijke internationaal gerenommeerde architecten zoals Hans Kollhoff, Helmut Jahn en Christoph Ingenhoven leverde ontwerpen voor een nieuw stadscentrum. Halverwege de jaren negentig begon de ontwikkeling van de brownfields in de binnenstad rond het stadhuis tot een nieuwe stad. In de stad Chemnitz is meer dan 66.000 vierkante meter winkelruimte ontstaan. Met de bouw van kantoor- en bedrijfspand op de bouwplaats "B3" aan de Düsseldorf rechtbank, werd het laatste gat in 2010 gedicht in het beeld van het stadscentrum. De intensieve ontwikkeling omvatte de sloop van gedeeltelijk historisch waardevolle gebouwen uit die periode en was omstreden.[11][12] Tussen 1990 en 2007 zijn meer dan 250 gebouwen met de grond gelijk gemaakt.[citaat nodig]

Chemnitz in 2018

Eind augustus 2018 was de stad de locatie van een reeks protesten dat trok minstens 8.000 mensen aan. De protesten werden bijgewoond door uiterst rechts en Neo-nazi groepen. Nieuwsuitzendingen berichtten over gewelddadig gepeupel en rellen. De protesten begonnen nadat twee immigranten uit het Midden-Oosten waren gearresteerd in verband met de moord op Daniel H., een 35-jarige Duitse man, de zoon van een Duitse moeder en een Cubaanse vader, die op 26 augustus was gebeurd. Gewelddadige botsingen vonden plaats tussen extreemrechtse demonstranten en extreemlinkse tegendemonstranten, met verwondingen tot gevolg. De menigte was in de minderheid dan de plaatselijke politie. Er waren berichten dat rechtse demonstranten omstanders met een donkere huidskleur en degenen die buitenlanders leken op straat achtervolgden voordat er meer politie arriveerde en tussenbeide kwam. De rellen werden op grote schaal veroordeeld door mediakanalen en politici in heel Duitsland, en werden "beschreven als een herinnering aan een burgeroorlog en nazi-pogroms".[13][14][15][16]

De berichten over geweldpleging door de maffia en rellen werden later als onjuist bekritiseerd. De Duitstalige Zwitserse krant Nieuwe Zürcher Zeitung corrigeerde zijn eerdere rapporten en verklaarde dat er kennelijk geen geweld van de menigte was geweest, maar dat er sporadische inbreuken waren.[17] Minister-president van Saksen Michael Kretschmer kwam tot dezelfde conclusie: "er waren geen bendes en mensenjachten".[18]

Een week na de protesten trok een gratis "Concert tegen Rechts" onder het motto "We are more" (#wirsindmehr) een publiek van ongeveer 65.000 mensen.[19] Een minuut stilte herdacht de vermoorde Daniel H., de zoon van een Duitse moeder en een Cubaanse vader.[20] Het concert zelf is bekritiseerd vanwege extreem-linkse activiteiten en gewelddadige songteksten van enkele van de deelnemende bands.[21][22]

Cultuur en bezienswaardigheden

De stad won het bod om op 28 oktober 2020 een van de twee Culturele Hoofdsteden van Europa te zijn (in 2025) en versloeg Hannover, Hildesheim, Magdeburg en Neurenberg.[23]

Roter Turm (rode toren)

Theater Chemnitz biedt een verscheidenheid aan theater: opera, toneelstukken, ballet en Figuren (poppen), en geeft concerten van het orkest Robert-Schumann-Philharmonie.

Toeristische bezienswaardigheden zijn onder meer de wijk Kassberg met gebouwen uit de 18e en 19e eeuw en de Karl Marx-monument door Lev Kerbel, bijgenaamd Nischel (een Saksisch dialect woord voor hoofd) door de lokale bevolking. Bezienswaardigheden zijn onder meer het oude stadhuis met zijn renaissanceportaal (15e eeuw), het kasteel op de plaats van het voormalige klooster en het gebied rond het Opera Huis en de oude universiteit. De meest opvallende bezienswaardigheid is de rode toren, gebouwd in de late 12e of vroege 13e eeuw als onderdeel van de stadsmuur.

De Chemnitz versteend woud bevindt zich op de binnenplaats van Kulturkaufhaus Tietz​Het is een van de weinige die er bestaan, en dateert van enkele miljoenen jaren geleden. Ook binnen de stadsgrenzen, in het district Rabenstein, is het kleinste kasteel in Saksen, Rabenstein kasteel.

De stad is aanzienlijk veranderd sinds de hereniging van Duitsland. Het grootste deel van de industrie is nu verdwenen en de kern van de stad is herbouwd met veel winkels en enorme winkelcentra. Veel van deze winkels zijn internationale merken, waaronder Zara, H&M, Esprit, Galeria Kaufhof, Leiser Shoes en Peek & Cloppenburg. De grote Galerie Roter Turm (Rode Toren) winkelcentrum is erg populair bij jongeren.

Het Chemnitz Industrial Museum is een ankerpunt van ERIH, de Europese Route van Industrieel Erfgoed​Het Staatsmuseum voor Archeologie Chemnitz[24] geopend in 2014 en is gevestigd in de voormalige Warenhuizen in Schocken.

De Museum Gunzenhauser, voorheen een bank, geopend op 1 december 2007. Alfred Gunzenhauser, die in München woonde, had een collectie van ongeveer 2500 stuks van moderne kunst, waaronder veel schilderijen en tekeningen van Otto Dix, Karl Schmidt-Rottluff en anderen. De Botanischer Garten Chemnitz is een gemeente botanische tuin, en de Arktisch-Alpiner Garten der Walter-Meusel-Stiftung is een non-profit tuin gespecialiseerd in arctisch en alpine planten.

Administratieve afdelingen

De stad Chemnitz bestaat uit 39 wijken. De buurten Einsiedel, Euba, Grüna, Klaffenbach, Kleinolbersdorf-Altenhain, Mittelbach, Röhrsdorf en Wittgensdorf zijn tegelijkertijd plaatsen in de zin van artikel 65 tot 68 van de Saksische gemeentecode. Deze wijken kwamen in de nasleep van de laatste oprichtingsgolf na 1990 als voorheen zelfstandige gemeenten bij de stad Chemnitz en genieten daardoor van deze bijzondere positie ten opzichte van de andere delen van de stad. Deze plaatsen hebben elk een gemeenteraad, die, afhankelijk van het aantal inwoners van de betrokken plaats, tussen de tien en zestien leden en een voorzitter daarvan telt. De gemeenteraden horen belangrijke zaken betreffende de plaats te horen. Een definitieve beslissing is echter aan de gemeenteraad van de stad Chemnitz.[25] De officiële identificatie van de wijken door middel van nummers is gebaseerd op het volgende principe: uitgaande van het stadscentrum (wijken Zentrum en Schloßchemnitz), worden alle andere delen van de stad met de klok mee in oplopende volgorde toegewezen aan de tiende plaats van hun index, de eencijferige wordt in oplopende volgorde toegekend in de richting van de stadsrand.

Chemnitz stadtteilnummern.svg
Over deze afbeelding

Het stadsgebied omvat geen verenigd, gesloten woongebied na talrijke incorporaties. De landelijke nederzettingen van voornamelijk oostelijke districten zijn gescheiden van het nederzettingsgebied van het stadscentrum van Chemnitz, terwijl dit gedeeltelijk doorgaat over de westelijke stadsgrenzen naar Limbach-Oberfrohna en Hohenstein-Ernstthal.

Politiek

De eerste vrij gekozen burgemeester na de Duitse hereniging was Dieter Noll van de Christen-democratische Unie (CDU), die diende van 1990 tot 1991, gevolgd door Joachim Pilz (CDU) tot 1993. De burgemeester werd oorspronkelijk gekozen door de gemeenteraad, maar wordt sinds 1994 rechtstreeks gekozen. Peter Seifert van de Sociaal-democratische partij (SPD) diende van 1993 tot 2006. Sinds 2006 Barbara Ludwig (SPD) heeft gediend als burgemeester. De meest recente burgemeestersverkiezing vond plaats op 16 juni 2013, met een tweede ronde op 30 juni, en de resultaten waren als volgt:

KandidaatPartijEerste rondeTweede ronde
Stemmen%Stemmen%
Barbara LudwigSociaal-democratische partij38,02846.640,55363.8
Ralf BurghartChristen-democratische Unie15,55219.016,93026.7
Miko RunkelLinks12,25115.0
Volkmar ZschockeAlliance 90 / The Greens7,7809.5
Martin KohlmannPro Chemnitz / DSU4,5765.63,4685.5
Hans-Jürgen RutsatzSolidariteit van mensen1,7802.22,5734.1
Jens WeisGratis democratische partij1,7032.1
Geldige stemmen81,67099.263,52498.8
Ongeldige stemmen6950.87751.2
Totaal82,365100.064,299100.0
Opkomst kiezers / kiezers201,48140.9202,48531.8
Bron: Wahlen in Sachsen

De meest recente gemeenteraadsverkiezingen vonden plaats op 26 mei 2019 en de resultaten waren als volgt:

PartijStemmen%+/-Zitplaatsen+/-
Christen-democratische Unie (CDU)69,19520.0Verminderen 4.513Verminderen 2
Alternatief voor Duitsland (AfD)62,05317.9Toename 12.311Toename 8
Links (Die Linke)58,00916.7Verminderen 6.910Verminderen 5
Sociaal-democratische partij (SPD)40,35711.6Verminderen 7.97Verminderen 5
Alliance 90 / The Greens (Grüne)39,90811.5Toename 3.67Toename 2
Pro Chemnitz / Duitse Sociale Unie26,6067.7Toename 2.05Toename 2
Gratis democratische partij (FDP)25,6237.4Toename 1.94Toename 1
Die PARTEI (PARTEI)10,2603.0Toename 2.41Toename 1
Solidariteit van mensen (Vosi)7,8622.3Verminderen 0.81Verminderen 1
Piratenpartij Duitsland (Piraten)6,8172.0Toename 0.11±0
Geldige stemmen118,54898.5
Ongeldige stemmen1,8371.5
Totaal120,385100.060±0
Opkomst kiezers / kiezers196,51561.3Toename 17.2
Bron: Wahlen in Sachsen

Stadsvernieuwing

Binnenstad van Chemnitz in 2014

Zware verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog en de naoorlogse sloop om een ​​echt socialistisch stadscentrum op te richten, lieten de stad achter met een enorme open ruimte rond de stad. gemeentehuis waar ooit een bruisend stadshart was geweest. Vanwege massale investeringen in winkels buiten de stad direct na de hereniging, duurde het tot 1999 voordat er met grote bouwactiviteiten in het centrum werd begonnen. Vergelijkbaar met Potsdamer Platz in Berlijn is de afgelopen jaren een heel nieuwe wijk van de stad gebouwd. Nieuwe gebouwen zijn onder meer de Kaufhof warenhuis door Helmut Jahn, Galerie Roter Turm met een gevel van Hans Kollhoff en kledingwinkel Peek & Cloppenburg door Ingenhofen en partner.

Economie

Chemnitz is de grootste stad van de Chemnitz-Zwickau stedelijk gebied en is een van de belangrijkste economische gebieden van de nieuwe deelstaten van Duitsland. Chemnitz had in 2016 een bbp van € 8,456 miljard, met een bbp per hoofd van de bevolking van € 34,166.[26] Sinds ongeveer 2000 heeft de economie van de stad een hoog jaargetijde geregistreerd groei van het BBP tarieven; Chemnitz behoort qua groeipercentage tot de top tien van Duitse steden. De lokale en regionale economische structuur wordt gekenmerkt door middelgrote bedrijven, met de zware industriële sectoren machinebouw, metaalverwerking en voertuigbouw als de belangrijkste industrieën.

Er zijn ongeveer 100.000 mensen werkzaam, van wie ongeveer 46.000 pendelen vanuit andere gemeenten.[27] 16,3% van de werknemers in Chemnitz heeft een universiteit of hbo-opleiding, tweemaal het gemiddelde tarief in Duitsland.

Demografie

Historische bevolking
JaarKnal.±%
14663,455—    
14743,523+2.0%
15014,400+24.9%
15304,318−1.9%
15515,616+30.1%
15575,402−3.8%
15865,476+1.4%
16105,500+0.4%
16352,500−54.5%
16573,000+20.0%
17004,873+62.4%
17909,162+88.0%
180110,835+18.3%
180412,000+10.8%
181115,000+25.0%
181812,000−20.0%
182014,455+20.5%
183115,735+8.9%
183218,403+17.0%
183421,137+14.9%
183722,265+5.3%
184023,476+5.4%
184324,465+4.2%
JaarKnal.±%
184628,936+18.3%
184930,953+7.0%
185235,163+13.6%
185536,301+3.2%
185840,571+11.8%
186145,432+12.0%
186454,827+20.7%
186758,573+6.8%
187168,229+16.5%
187585,334+25.1%
188095,123+11.5%
1885110,817+16.5%
1890138,954+25.4%
1895161,017+15.9%
1900206,913+28.5%
1905244,927+18.4%
1910287,807+17.5%
1912308,000+7.0%
1913326,075+5.9%
1916285,285−12.5%
1917276,766−3.0%
1919311,037+12.4%
1920313,444+0.8%
JaarKnal.±%
1921317,474+1.3%
1922322,000+1.4%
1923322,400+0.1%
1924327,170+1.5%
1925335,040+2.4%
1926339,750+1.4%
1927347,550+2.3%
1928356,296+2.5%
1929359,400+0.9%
1930361,200+0.5%
1931360,335−0.2%
1932359,486−0.2%
1933348,720−3.0%
1934345,690−0.9%
1935341,050−1.3%
1936336,160−1.4%
1937333,850−0.7%
1938332,100−0.5%
1939337,646+1.7%
1940332,200−1.6%
1945243,613−26.7%
1946250,188+2.7%
1950293,373+17.3%
JaarKnal.±%
1955290,153−1.1%
1956288,542−0.6%
1957286,016−0.9%
1958285,928−0.0%
1959286,226+0.1%
1960286,329+0.0%
1961286,100−0.1%
1962287,400+0.5%
1963288,597+0.4%
1964293,133+1.6%
1965295,160+0.7%
1966294,897−0.1%
1967294,942+0.0%
1968296,680+0.6%
1969298,543+0.6%
1970299,411+0.3%
1971299,670+0.1%
1972301,502+0.6%
1973302,409+0.3%
1974303,811+0.5%
1975305,113+0.4%
1976307,554+0.8%
1977310,770+1.0%
JaarKnal.±%
1978313,850+1.0%
1979316,164+0.7%
1980317,644+0.5%
1981318,578+0.3%
1982320,018+0.5%
1983318,917−0.3%
1984317,210−0.5%
1985315,452−0.6%
1986313,799−0.5%
1987313,238−0.2%
1988311,765−0.5%
1989301,918−3.2%
1990294,244−2.5%
1991287,511−2.3%
1992283,590−1.4%
1993279,520−1.4%
1994274,162−1.9%
1995266,737−2.7%
1996259,187−2.8%
1997259,126−0.0%
1998251,903−2.8%
1999263,222+4.5%
2000259,246−1.5%
JaarKnal.±%
2001255,798−1.3%
2002252,618−1.2%
2003249,922−1.1%
2004248,365−0.6%
2005246,587−0.7%
2006245,700−0.4%
2007244,951−0.3%
2008243,880−0.4%
2009243,089−0.3%
2010243,248+0.1%
2011240,543−1.1%
2012241,210+0.3%
2013242,022+0.3%
2014243,521+0.6%
2015248,645+2.1%
2016246,353−0.9%
2017246,855+0.2%
2018247,237+0.2%
Chemnitz's bevolking sinds 1466.

Na de Duitse hereniging werd Saksen geconfronteerd met een aanzienlijke bevolkingsafname. Sinds 1988 heeft Chemnitz ongeveer 20 procent van zijn inwoners verloren. De stad had in 2015 een vruchtbaarheidscijfer van 1,64.[28]

Buitenlandse bevolking in Chemnitz naar nationaliteit op 31 december 2019[citaat nodig]:

RangNationaliteitBevolking (31.12.2019)
1 Syrië2,915
2 Afghanistan1,460
3 Roemenië1,240
4 Rusland1,225
5 China1,145

Een grote bijdrage aan de buitenlandse bevolking van de stad is Chemnitz University of Technology​In 2017 waren 2712 van de 10.482 studenten buitenlandse studenten, wat neerkomt op ongeveer 25%, waardoor Chemnitz de meest geïnternationaliseerde van de drie grote universiteiten van Saksen is.[29]

Talen

Vervoer

Kaart van de tram en Stadtbahn netwerk

Wegen

Chemnitz is verbonden met twee snelwegen (Autobahns), A4 ErfurtDresden en A72 HofLeipzig​De knooppunt van de snelweg Kreuz Chemnitz is gelegen in het noordwestelijke deel van de stad. De snelweg A72 tussen Borna en Leipzig is nog in aanbouw. Binnen het administratieve gebied van Chemnitz zijn er acht snelwegafritten (Ausfahrt​De snelweg A4 maakt deel uit van de Europese route E40, een van de langste Europese E-wegen, die Chemnitz verbindt met de Aziatische snelweg systeem in het oosten en Frankrijk in het westen.

Openbaar vervoer

Het openbaar vervoer binnen Chemnitz wordt verzorgd met tram en bus, evenals door de Stadtbahn​Tegenwoordig worden de stad en haar omgeving door één bediend Stadtbahn regel, vijf regels van de Tramnet van Chemnitz, 27 stadsbuslijnen, evenals verschillende regionale buslijnen. 'S Nachts wordt de stad bediend door twee buslijnen, twee tramlijnen en de Stadtbahn lijn.

Chemnitz Hauptbahnhof is het hoofdstation van de stad. Sinds 2006 worden er door Deutsche Bahn geen intercitydiensten meer geëxploiteerd van of naar Chemnitz. 2 RegionalExpress-routes (RE3 van Dresden Hbf via Chemnitz naar Hof en RE6 naar Leipzig Hbf) rijden over langere afstanden door de stad. 4 RegionalBahn en 4 CityBahn routes opereren ook vanaf het Hauptbahnhof.

De lengte van de tram, Stadtbahn en busnetwerken is respectievelijk 28,73 km (17,85 mi), 16,3 km (10,13 mi) en 326,08 km (202,62 mi). In augustus 2012 werden electro-diesel trams besteld bij Vossloh, ter ondersteuning van een uitbreiding van het lightrail-netwerk tot 226 km (140 mijl), met nieuwe routes die dienen Burgstädt, Mittweida en Hainichen.[31]

Luchthavens

Er zijn drie luchthavens in de buurt van Chemnitz, waaronder de twee internationale luchthavens van Saksen in Dresden en Leipzig. Beide Luchthaven Leipzig / Halle en Luchthaven Dresden zijn ongeveer 70 km (43 mijl) van Chemnitz en bieden tal van continentale en intercontinentale vluchten.

Chemnitz heeft ook een kleine commerciële luchthaven (Flugplatz Chemnitz-Jahnsdorf [de] ongeveer 13,5 km (8,4 mijl) ten zuiden van de stad. Wanneer de huidige upgrade is voltooid, heeft het een asfaltbaan van 1.400 m (4.600 ft) lang en 20 m (66 ft) breed.

Sport

BV Chemnitz 99 in januari 2020

Beroemde bewoners

Ere-burgers

Tweelingsteden - zustersteden

Chemnitz is verbroederd met:[33]

Zie ook

Referenties

  1. ^ "Bevölkerung des Freistaates Sachsen nach Gemeinden am 31. Dezember 2019". Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen (In het Duits). Juli 2020.
  2. ^ >https://www.tagesschau.de/kultur/chemnitz-kulturhauptstadt2025-101.html
  3. ^ Broué, Pierre. De Duitse revolutie: 1917-1923​Haymarket Books. p. 305. ISBN 1-931859-32-9.
  4. ^ W. Berthold, ‘Die Kämpfeti der Chemnitzer Arbeiter gegen die militaristiche Reaktionim August 1919’, Beiträge zur Geschichte der Duitse Arbeiterbewegung, nr. 1, 1962, blz. 127.
  5. ^ "West-Europa 1939-1945: Hamburg - Waarom bombardeerde de RAF steden?". Het Nationaal Archief.
  6. ^ Victor, Edward. "Chemnitz, Duitsland"​Opgehaald 23 maart 2009.
  7. ^ "Graduate Computing Resources - Department of Computer Science". paul.rutgers.edu.
  8. ^ Reisgids, Duitse Democratische Republiek. Dresden: Zeit im Bild Publishing House. 1983. p. 89. De stad ... werd in 1953 omgedoopt tot Karl-Marx-Stadt ter herdenking van de 135e verjaardag van de geboorte en de 70e verjaardag van de dood van ... Karl Marx
  9. ^ Chemnitzer Tourismus-Broschüre, Herausgeber: City-Management und Tourismus Chemnitz GmbH, 4. Jahrgang • Ausgabe 12 • Zomer 2010 Gearchiveerd 26 augustus 2010 op de Wayback-machine; O-Ton-Nachweis bij Chemnitzer Stadtarchiv[dode link]
  10. ^ een b Kurzfassung zur Promotion des Dipl.-Pol. Alexander Bergmann zur Thematik „Deutschlands jüngste Innenstadt - Rekonstruktion in Chemnitz verstehen“
  11. ^ Dankwart Guratzsch: "Einer Stadt die Zähne herausgebrochen", Die Welt, 12 mei 2006.
  12. ^ Gudrun Müller: "Der Abrissrausch ist tödlich für Chemnitz", Freie Presse, 7 december 2006.
  13. ^ "Chemnitz-protesten tonen nieuwe kracht van extreemrechts in Duitsland"​Opgehaald 31 augustus 2018.
  14. ^ "Duits extreemrechts en tegenprotesters botsen in Chemnitz"​Opgehaald 31 augustus 2018.
  15. ^ Connolly, Kate (28 augustus 2018). "Duitse politie bekritiseerd omdat land huivert van extreemrechts geweld". de Guardian​Opgehaald 4 september 2018.
  16. ^ Times, Oliver Moody, Berlijn | De (2 september 2018). "Duitsland: weekend van rellen terwijl duizenden botsen tijdens extreemrechtse mars in Chemnitz". De Sunday Times. ISSN 0956-1382​Opgehaald 4 september 2018.
  17. ^ "Oorspronkelijke bewoording:" Es gab, nach allem, was man weiss, lediglich vereinzelte Übergriffe, aber keine grossangelegte Menschenjagd (auch die NZZ hat hierüber zunächst in unzutreffender Weise berichtet)."". NZZ (In het Duits). 3 september 2018​Opgehaald 5 september 2018.
  18. ^ "Sachsens Ministerpräsident Kretschmer:" Es gab keinen Mob, keine Hetzjagd "- Freie Presse - Sachsen".
  19. ^ "Oorspronkelijke bewoording:" 65.000 bei Konzert tegen Rechts"".
  20. ^ "Oorspronkelijke bewoording:" Totschlag in Chemnitz: Was wir über Tatverdächtige und Opfer Daniel H. wissen"".
  21. ^ "Oorspronkelijke bewoording:" Die ostdeutsche Punkband Feine Sahne Fischfilet wurde jahrelang vom zuständigen Verfassungsschutz in Mecklenburg-Vorpommern beobachtet und tauchte unter dem Stichwort Linksextremismus (Rubrik: Autonome Antifa-Strukturen) in de Berichten van de Staatsschool."". NZZ (In het Duits). 3 september 2018​Opgehaald 5 september 2018.
  22. ^ "Oorspronkelijke bewoording:" 27 Minuten Hass auf Veranstaltung tegen Hass"". Bild (In het Duits). 27 september 2018.
  23. ^ A3, EAC (28 oktober 2020). "Chemnitz wordt de Culturele Hoofdstad van Europa in 2025 in Duitsland". Creatief Europa - Europese Commissie​Opgehaald 28 oktober 2020.
  24. ^ Chemnitz, Staatliches Museum für Archäologie. "Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz". www.smac.sachsen.de.
  25. ^ "Hauptsatzung der Stadt Chemnitz" (Pdf)​Hauptsatzung der Stadt Chemnitz. Gearchiveerd van het origineel (Pdf) op 29 december 2010​Opgehaald 30 augustus 2019. (PDF; 75 KB)
  26. ^ Baden-Württemberg, Statistisches Landesamt. "Aktuelle Ergebnisse - VGR dL". www.statistik-bw.de (In het Duits)​Opgehaald 8 september 2018.
  27. ^ "Detlef Müller"​28 september 2007. Gearchiveerd van het origineel op 28 september 2007.
  28. ^ "Statistisches Jahrbuch 2015/2016" (Pdf) (In het Duits). chemnitz.de. 29 juni 2017​Opgehaald 17 juni 2019.
  29. ^ "Statistisch bureau van Saksen, statistische gegevens van juni 2018 voor academische winterperiode 2017" (Pdf)​Gearchiveerd van het origineel op 28 augustus 2018.
  30. ^ Khan, Sameer ud Dowla; Weise, Constanze (2013), "Upper Saxon (Chemnitz dialect)" (Pdf), Tijdschrift van de International Phonetic Association, 43 (2): 231, doi:10.1017 / S0025100313000145
  31. ^ "Chemnitz bestelt elektro-diesel tramtreinen". Railway Gazette International​Opgehaald 19 augustus 2012.
  32. ^ "Chemnitz Cricket Club". USG Chemnitz e.V. abt Cricket Club​Opgehaald 27 juni 2015.
  33. ^ "Partnerstädte". chemnitz.de (In het Duits). Chemnitz​Opgehaald 4 november 2020.

Bibliografie

Externe links

Pin
Send
Share
Send