Tsjecho-Slowakije - Czechoslovakia - Wikipedia

Van Wikipedia, De Gratis Encyclopedie

Pin
Send
Share
Send

Tsjecho-Slowakije

Československo
Česko ‑ Slovensko[een]
1918–1939
1945–1992
1939–1945: Regering in ballingschap
Motto:Pravda vítězí / Pravda víťazí ’ (Tsjechisch / Slowaaks, 1918–1990)
’Veritas vincit’ (Latijns, 1990–1992)
’Waarheid zegeviert’
Anthems:Kde domov můj (Tsjechisch)
’Waar mijn huis is’

Nad Tatrou is een blýska (Slowaaks)
’Bliksem over de Tatra’
Czechoslovakia during the interwar period and the Cold War
Tsjecho-Slowakije tijdens de interbellum en de Koude Oorlog
Kapitaal
en grootste stad
Praag (Praha)
50 ° 05'N 14 ° 25'E / 50,083 ° N 14,417 ° E / 50.083; 14.417Coördinaten: 50 ° 05'N 14 ° 25'E / 50,083 ° N 14,417 ° E / 50.083; 14.417
Officiële talenTsjechoslowaakse, na 1948 Tsjechisch · Slowaaks
Erkende talen
Demoniem (s)Tsjechoslowaakse
RegeringEerste Tsjechoslowaakse Republiek (1918–1938)
Tweede Tsjechoslowaakse Republiek (1938–1939)
Derde Tsjechoslowaakse Republiek (1945–1948)
Tsjechoslowaakse Socialistische Republiek (1948–1990)
Tsjechische en Slowaakse Federatieve Republiek (1990–1992)
President 
• 1918–1935
Tomáš G. Masaryk
• 1935–1938 · 1945–1948
Edvard Beneš
• 1938–1939
Emil Hácha
• 1948–1953
Klement Gottwald
• 1953–1957
Antonín Zápotocký
• 1957–1968
Antonín Novotný
• 1968–1975
Ludvík Svoboda
• 1976–1989
Gustáv Husák
• 1989–1992
Václav Havel
premier 
• 1918–1919 (eerste)
Karel Kramář
• 1992 (laatste)
Jan Stráský
Historisch tijdperk20ste eeuw
28 oktober 1918
30 september 1938
14 maart 1939
• Herstel
10 mei 1945
25 februari 1948
21 augustus 1968
17 november - 29 december 1989
1 januari 1993
Oppervlakte
1921140.446 km2 (54.227 vierkante mijl)
1992127.900 km2 (49.400 vierkante mijl)
Bevolking
• 1921
13,607,385
• 1992
15,600,000
ValutaTsjechoslowaakse kroon
Bellen code+42
Internet-TLD.cs
Voorafgegaan door
Opgevolgd door
Oostenrijk-Hongarije
Tsjechië
Slowakije
Vandaag onderdeel van Tsjechië
 Slowakije
 Oekraïne
Belcode +42 is in de winter van 1997 ingetrokken. De nummerreeks is verdeeld over de Tsjechië (+420) en Slowakije (+421).
Actueel ISO 3166-3 code is "CSHH".

Tsjecho-Slowakije, of Tsjecho-Slowakije[1] (/ˌɛkslˈvækikə,-kə-,-slə-,-ˈvɑː-/;[2][3] Tsjechisch en Slowaaks: Československo, Česko-Slovensko),[4][5] was een soevereine staat in Centraal Europa dat bestond vanaf oktober 1918, toen het zich onafhankelijk verklaarde van de Oostenrijks-Hongaarse rijk, tot zijn vreedzame ontbinding in de Tsjechië en Slowakije op 1 januari 1993.

Van 1939 tot 1945, na de gedwongen opsplitsing en gedeeltelijke opname in nazi Duitsland, de staat niet de facto bestaan ​​maar zijn regering in ballingschap bleef werken.

Van 1948 tot 1989 maakte Tsjecho-Slowakije deel uit van de Oostblok met een bevel economie​Zijn economische status werd geformaliseerd in het lidmaatschap van Comecon uit 1949 en zijn defensiestatus in de Warschaupact van mei 1955. Een periode van politieke liberalisering in 1968, bekend als de Praagse lente, werd gewelddadig beëindigd toen de Sovjet Unie, bijgestaan ​​door enkele andere landen van het Warschaupact, binnengevallen Tsjecho-Slowakije. In 1989, zoals Marxistisch-leninistisch regeringen en communisme waren einde in heel Europa zetten Tsjechoslowaken hun regering vreedzaam af in de Fluwelen revolutie​staatsprijscontroles werden verwijderd na een periode van voorbereiding.

In 1993 splitste Tsjecho-Slowakije zich op in de twee soevereine staten van de Tsjechië en Slowakije.

Kenmerken

Vorm van de staat
Buren
Topografie

Het land was over het algemeen onregelmatig terrein. Het westelijke deel maakte deel uit van de Noord-Midden-Europese hooglanden. De oostelijke regio bestond uit de noordelijke uitlopers van de Karpatische bergen en landen van de Donau bekken.

Klimaat

Het weer is milde winters en milde zomers. Beïnvloed door de Atlantische Oceaan vanuit het westen, de Oostzee vanuit het noorden en de Middellandse Zee vanuit het zuiden. Er is geen continentaal weer.

Namen

Geschiedenis

Oorsprong

Tomáš Garrigue Masaryk, oprichter en eerste president
Tsjechoslowaakse troepen in Vladivostok (1918)
Tsjechoslowaakse onafhankelijkheidsverklaring bijeenkomst in Praag op het Wenceslasplein, 28 oktober 1918

Het gebied maakte lange tijd deel uit van de Oostenrijks-Hongaarse rijk totdat het rijk aan het einde van Eerste Wereldoorlog​De nieuwe staat is opgericht door Tomáš Garrigue Masaryk[7] (1850-1937), die van 14 november 1918 tot 14 december 1935 de eerste president was. Hij werd opgevolgd door zijn naaste bondgenoot, Edvard Beneš (1884–1948).

De wortels van het Tsjechische nationalisme gaan terug tot de 19e eeuw, toen filologen en opvoeders erdoor werden beïnvloed Romantiek, promootte het Tsjechische taal en trots op de Tsjechische mensen​Nationalisme werd een massabeweging in de tweede helft van de 19e eeuw. Profiteren van de beperkte mogelijkheden voor deelname aan het politieke leven onder Oostenrijkse heerschappij, Tsjechische leiders zoals historicus František Palacký (1798–1876) richtten verschillende patriottische zelfhulporganisaties op die veel van hun landgenoten de kans gaven om deel te nemen aan het gemeenschapsleven voorafgaand aan de onafhankelijkheid. Palacký ondersteund Austro-slavisme en werkte voor een gereorganiseerd en federaal Oostenrijks rijk, die de Slavisch sprekende volkeren van zou beschermen Centraal Europa tegen Russische en Duitse dreigementen.

Masaryk, een voorstander van democratische hervormingen en Tsjechische autonomie binnen Oostenrijk-Hongarije, werd tweemaal verkozen in de Reichsrat (Oostenrijks parlement), eerst van 1891 tot 1893 voor de Jonge Tsjechische partij, en opnieuw van 1907 tot 1914 voor de Tsjechische Realistische Partij, waarmee hij in 1889 had opgericht Karel Kramář en Josef Kaizl.

Gedurende Eerste Wereldoorlog een aantal Tsjechen en Slowaken, de Tsjechoslowaakse legioenen, vocht met de Bondgenoten in Frankrijk en Italië, terwijl grote aantallen naar Rusland deserteerden in ruil voor zijn steun voor de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije van het Oostenrijkse rijk.[8] Met het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog begon Masaryk te werken voor Tsjechische onafhankelijkheid in een unie met Slowakije. Met Edvard Beneš en Milan Rastislav ŠtefánikMasaryk bezocht verschillende westerse landen en kreeg steun van invloedrijke publicisten.[9]

Eerste Tsjechoslowaakse Republiek

Vorming

Tsjecho-Slowakije in 1928

De Bohemian Kingdom hield op te bestaan ​​in 1918 toen het werd opgenomen in Tsjecho-Slowakije. Tsjecho-Slowakije werd opgericht in oktober 1918, als een van de opvolgerstaten van het Oostenrijks-Hongaarse rijk aan het einde van Eerste Wereldoorlog en als onderdeel van de Verdrag van Saint-Germain-en-Laye​Het bestond uit de huidige gebieden van Bohemen, Moravië, Slowakije en Karpaten Ruthenia​Zijn grondgebied omvatte enkele van de meest geïndustrialiseerde regio's van het voormalige Oostenrijk-Hongarije.

Etniciteit

Taalkaart van Tsjecho-Slowakije in 1930

Het nieuwe land was een multi-etnische staat, met Tsjechen en Slowaken als samenstellende volkeren​De bevolking bestond uit Tsjechen (51%), Slowaken (16%), Duitsers (22%), Hongaren (5%) en Rusyns (4%).[10] Veel van de Duitsers, Hongaren, Roethenen en Polen[11] en sommige Slowaken voelden zich onderdrukt omdat de politieke elite over het algemeen geen politieke autonomie toestond voor etnische minderheidsgroepen.[citaat nodig] Dit beleid leidde tot onrust onder de niet-Tsjechische bevolking, met name in Duitstaligen Sudetenland, dat aanvankelijk zichzelf had uitgeroepen tot onderdeel van de Republiek Duits-Oostenrijk in overeenstemming met het zelfbeschikkingsprincipe.

De staat verkondigde de officiële ideologie dat er geen afzonderlijke Tsjechische en Slowaakse naties waren, maar slechts één natie van Tsjechoslowaken (zie Tsjecho-Slowakije), tot onenigheid van Slowaken en andere etnische groepen. Nadat een verenigd Tsjecho-Slowakije was hersteld na de Tweede Wereldoorlog (nadat het land tijdens de oorlog was verdeeld), was het conflict tussen de Tsjechen en de Slowaken dook weer op. De regeringen van Tsjecho-Slowakije en andere Midden-Europese landen hebben etnische Duitsers gedeporteerd, waardoor de aanwezigheid van minderheden in de natie is verminderd. De meeste Joden waren tijdens de oorlog door de nazi's vermoord.


Etniciteiten van Tsjecho-Slowakije in 1921[12]


TsjechoSlowaken8,759,70164.37%
Duitsers3,123,30522.95%
Hongaren744,6215.47%
Roethenen461,4493.39%
Joden180,5341.33%
Palen75,8520.56%
Anderen23,1390.17%
Buitenlanders238,7841.75%
Totale populatie13,607,385


Etniciteiten van Tsjecho-Slowakije in 1930[13]


TsjechoSlowaken10,066,00068.35%
Duitsers3,229,00021.93%
Roethenen745,0005.06%
Hongaren653,0004.43%
Joden*354,0002.40%
Palen76,0000.52%
Roemenen14,0000.10%
Buitenlanders239,0001.62%
Totale populatie14,726,158

* Joden identificeerden zichzelf als Duitsers of Hongaren (en Joden alleen op basis van religie, niet etniciteit), de som is daarom meer dan 100%.

Interbellum

In de periode tussen de twee wereldoorlogen was Tsjecho-Slowakije een democratische staat. De bevolking was over het algemeen geletterd en bevatte minder vervreemde groepen. De invloed van deze omstandigheden werd versterkt door de politieke waarden van de leiders van Tsjecho-Slowakije en het beleid dat ze voerden. Onder Tomas Masaryk, Tsjechische en Slowaakse politici bevorderden progressieve sociale en economische omstandigheden die dienden om de onvrede te bezweren.

Minister van Buitenlandse Zaken Beneš werd de belangrijkste architect van de Tsjechoslowaaks-Roemeens-Joegoslavische alliantie (de "Kleine Entente", 1921-1938) gericht tegen Hongaarse pogingen om verloren gebieden terug te winnen. Beneš werkte nauw samen met Frankrijk. Veel gevaarlijker was het Duitse element, dat na 1933 bondgenoot werd van de nazi's in Duitsland. Het toenemende gevoel van minderwaardigheid onder de Slowaken,[14] die vijandig stonden tegenover de talrijkere Tsjechen, verzwakte het land eind jaren dertig. Veel Slowaken steunden een extreem nationalistische beweging en verwelkomden de marionetten van de Slowaakse staat die in 1939 onder de controle van Hitler was opgericht.[citaat nodig]

Na 1933 bleef Tsjecho-Slowakije de enige democratie in Midden- en Oost-Europa.[15]

Overeenkomst van München en Duitse bezetting in twee stappen

De opdeling van Tsjecho-Slowakije na Overeenkomst van München
De auto waarin Reinhard Heydrich is vermoord
Grondgebied van de Tweede Tsjechoslowaakse Republiek (1938–1939)

In september 1938 Adolf Hitler eiste controle van de Sudetenland​Op 29 september 1938 gaven Groot-Brittannië en Frankrijk de controle over de Verzoening bij de Conferentie van München​Frankrijk negeerde de militaire alliantie die het had met Tsjecho-Slowakije. In oktober 1938 nazi Duitsland bezet het grensgebied van Sudetenland, waardoor de Tsjechoslowaakse verdediging effectief werd verlamd.

De Eerste Weense prijs heeft Hongarije een strook Zuid-Slowakije en Karpaten Roethenië toegewezen. Polen bezet Zaolzie, een gebied met een meerderheid van de Poolse bevolking, in oktober 1938.

Op 14 maart 1939 werd de rest ("romp") van Tsjechoslowakije ontmanteld door de afkondiging van de Slowaakse staat, de volgende dag de rest van Karpaten Ruthenia werd bezet en geannexeerd door Hongarije, terwijl de volgende dag de Duitser Protectoraat Bohemen en Moravië werd afgekondigd.


Het uiteindelijke doel van de Duitse staat onder nazi-leiderschap was het uitroeien van de Tsjechische nationaliteit door assimilatie, deportatie en uitroeiing van de Tsjechische intelligentsia; de intellectuele elites en de middenklasse vormden een aanzienlijk aantal van de 200.000 mensen die door concentratiekampen gingen en de 250.000 die stierven tijdens de Duitse bezetting.[16] Onder Generalplan Ost, werd aangenomen dat ongeveer 50% Tsjechen geschikt zouden zijn Germanisering​De Tsjechische intellectuele elites moesten niet alleen uit Tsjechische gebieden worden verwijderd, maar ook uit Europa. De auteurs van Generalplan Ost dachten dat het het beste zou zijn als ze naar het buitenland emigreerden, zoals zelfs in Siberië ze werden beschouwd als een bedreiging voor de Duitse overheersing. Net als Joden, Polen, Serviërs en verschillende andere naties, werden Tsjechen beschouwd als zijnde untermenschen door de nazi-staat.[17] In 1940 werd in een geheim nazi-plan voor de germanisering van het protectoraat Bohemen en Moravië verklaard dat degenen die als van raciaal Mongoloïde afkomst werden beschouwd en de Tsjechische intelligentsia niet mochten worden gegermaniseerd.[18]

De deportatie van joden naar concentratiekampen werd georganiseerd onder leiding van Reinhard Heydrich, en de vestingstad Terezín werd omgebouwd tot een getto-tussenstation voor joodse gezinnen. Op 4 juni 1942 stierf Heydrich nadat hij door een huurmoordenaar was verwond Operatie Anthropoid​Heydrichs opvolger, kolonel-generaal Kurt Daluege, beval massa-arrestaties en executies en de vernietiging van de dorpen van Lidice en Ležáky​In 1943 werd de Duitse oorlogsinspanning versneld. Onder het gezag van Karl Hermann Frank, Duitse staatsminister van Bohemen en Moravië, werden ongeveer 350.000 Tsjechische arbeiders naar het Reich gestuurd. Binnen het protectoraat was alle niet-oorlogsgerelateerde industrie verboden. Het grootste deel van de Tsjechische bevolking gehoorzaamde rustig tot de laatste maanden voorafgaand aan het einde van de oorlog, terwijl duizenden betrokken waren bij de verzetsbeweging.

Voor de Tsjechen van het protectoraat Bohemen en Moravië, Duitse bezetting was een periode van brute onderdrukking. Tsjechische verliezen als gevolg van politieke vervolging en sterfgevallen in concentratiekampen bedroegen in totaal tussen de 36.000 en 55.000. De joodse bevolking van Bohemen en Moravië (118.000 volgens de volkstelling van 1930) werd vrijwel vernietigd. Veel joden emigreerden na 1939; meer dan 70.000 werden gedood; 8000 overleefden in Terezín. Enkele duizenden joden wisten gedurende de bezetting in vrijheid of ondergedoken te leven.

Ondanks de geschatte 136.000 doden door toedoen van het nazi-regime, zag de bevolking in het Reichsprotektorate tijdens de oorlogsjaren een netto toename van ongeveer 250.000 in lijn met een verhoogd geboortecijfer.[19]

Op 6 mei 1945 drong het derde Amerikaanse leger van generaal Patton vanuit het zuidwesten Pilsen binnen. Op 9 mei 1945 trokken troepen van het Sovjet Rode Leger Praag binnen.

Socialistisch Tsjecho-Slowakije

Socialistisch wapen in 1960-1990

Na de Tweede Wereldoorlog werd het vooroorlogse Tsjechoslowakije hersteld, met uitzondering van SubKarpaten Ruthenia, die werd geannexeerd door de Sovjet Unie en opgenomen in de Oekraïense Socialistische Sovjetrepubliek​De Beneden decreten werden afgekondigd betreffende etnische Duitsers (zie Overeenkomst van Potsdam) en etnische Hongaren. Volgens de decreten, burgerschap werd afgeschaft voor mensen van Duitse en Hongaarse etnische afkomst die tijdens de bezetting het Duitse of Hongaarse staatsburgerschap hadden aanvaard. In 1948 werd deze voorziening geschrapt voor de Hongaren, maar slechts gedeeltelijk voor de Duitsers. De regering nam toen de eigendommen van de Duitsers en verdreven ongeveer 90% van de etnisch Duitse bevolking, meer dan 2 miljoen mensen. Degenen die overbleven waren collectief beschuldigd van het steunen van de nazi's na de Overeenkomst van München, aangezien 97,32% van de Sudeten-Duitsers voor de NSDAP bij de verkiezingen van december 1938. Bijna elk decreet vermeldde expliciet dat de sancties niet van toepassing waren op antifascisten. Ongeveer 250.000 Duitsers, velen getrouwd met Tsjechen, enkele antifascisten, en ook degenen die nodig waren voor de naoorlogse wederopbouw van het land, bleven in Tsjecho-Slowakije. De Beneš-decreten zorgen nog steeds voor controverse onder nationalistische groeperingen in Tsjechië, Duitsland, Oostenrijk en Hongarije.[20]

Spartakiad in 1960

Karpaten Ruthenia (Podkarpatská Rus) werd bezet door (en in juni 1945 formeel afgestaan ​​aan) de Sovjet-Unie. Bij de parlementsverkiezingen van 1946, de Communistische Partij van Tsjecho-Slowakije was de winnaar in de Tsjechische landen, en de democratische Partij won in Slowakije. In februari 1948 grepen de communisten de macht. Hoewel ze de fictie van politiek pluralisme zouden handhaven door het bestaan ​​van de Nationaal Front, behalve voor een korte periode eind jaren zestig (de Praagse lente) het land had geen liberale democratie​Omdat burgers over belangrijke electorale methoden beschikten om protest tegen het overheidsbeleid te registreren, waren er periodiek straatprotesten die gewelddadig werden. Zo waren er bijvoorbeeld rellen in de stad Pilsen in 1953, als gevolg van economische onvrede. Politie- en legereenheden zetten de opstand neer en honderden raakten gewond, maar niemand werd gedood. Terwijl zijn economie geavanceerder bleef dan die van zijn buurlanden in Oost-Europa, werd Tsjechoslowakije economisch steeds zwakker ten opzichte van West-Europa.

De valutahervorming van 1953 veroorzaakte ontevredenheid onder Tsjechoslowaakse arbeiders. Vóór de Tweede Wereldoorlog overtrof de Tsjechische koopkracht die van de Sovjet-Unie met 115–144%. Deze ongelijkheid werd opgemerkt nadat Tsjecho-Slowakije onder de Sovjetblok​Om de lonen gelijk te trekken, moesten de Tsjechoslowaken hun oude geld tegen een lagere waarde inleveren voor nieuw geld. Dit verlaagde de reële waarde van de lonen met ongeveer 11%.[21] De banken namen ook spaargelden en bankdeposito's in beslag om de hoeveelheid geld in omloop te beheersen. De economie bleef lijden doordat de productie van bitumineuze steenkool minder was dan verwacht. Bitumineuze steenkool dreef 85% van de economie van Tsjechoslowakije aan. Vanwege de lage productie werd steenkool alleen in de industrie gebruikt. Vooroorlogse jaren gebruikten consumenten zowel steenkool als bruinkool als brandstof, maar vanwege de lage productie was steenkool alleen voor industrieel gebruik, wat betekende dat de consument alleen bruinkool kon gebruiken. In 1929 consumeerde een doorsnee gezin van vier personen ongeveer 2,34 ton bruinkool, maar tegen 1953 mocht het slechts 1,6 tot 1,8 ton per jaar gebruiken.[21]

Tsjecho-Slowakije na 1969

In 1968, toen de hervormer Alexander Dubček werd benoemd tot eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij, was er een korte periode van liberalisering die bekend staat als de Praagse lente​In reactie daarop, nadat ze de Tsjechoslowaakse leiders niet hadden overgehaald om van koers te veranderen, kwamen er vijf andere leden van het Warschaupact vielen binnen​Sovjettanks rolden Tsjecho-Slowakije binnen in de nacht van 20 op 21 augustus 1968.[22] Secretaris-generaal van de Sovjet-Communistische Partij Leonid Brezhnev beschouwde deze interventie als essentieel voor het behoud van het Sovjet, socialistische systeem en beloofde in te grijpen in elke staat die Marxisme-leninisme met kapitalisme.[23]

In de week na de invasie was er een spontane campagne van burgerlijk verzet tegen de bezetting. Dit verzet omvatte een breed scala aan daden van niet-medewerking en verzet: dit werd gevolgd door een periode waarin de leiders van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij, die in Moskou gedwongen waren concessies te doen aan de Sovjet-Unie, geleidelijk de rem afremden op hun eerdere liberale beleid.[24]

Ondertussen was een deel van het hervormingsprogramma uitgevoerd: in 1968-69 werd Tsjechoslowakije omgezet in een federatie van de Tsjechische Socialistische Republiek en Slowaakse Socialistische Republiek​De theorie was dat onder de federatie de sociale en economische ongelijkheden tussen de Tsjechische en Slowaakse helften van de staat grotendeels zouden worden weggewerkt. Een aantal ministeries, zoals onderwijs, werden nu twee formeel gelijkwaardige organen in de twee formeel gelijkwaardige republieken. De gecentraliseerde politieke controle door de Tsjechoslowaakse Communistische Partij heeft de effecten van federalisering echter ernstig beperkt.

In de jaren zeventig van de vorige eeuw ontstond de dissidentenbeweging in Tsjecho-Slowakije, onder meer vertegenwoordigd door Václav Havel​De beweging streefde naar een grotere politieke participatie en uitdrukking in het licht van de officiële afkeuring, die tot uiting kwam in beperkingen op het werk, die zo ver gingen als een verbod op professionele tewerkstelling, de weigering van hoger onderwijs voor de kinderen van dissidenten, intimidatie door de politie en gevangenisstraf.

Na 1989

De Visegrád Group ondertekeningsceremonie in februari 1991

In 1989 werd het Fluwelen revolutie hersteld democratie​Dit gebeurde rond dezelfde tijd als de val van het communisme in Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Polen.

Het woord "socialistisch" werd op 29 maart 1990 uit de volledige naam van het land verwijderd en vervangen door "federaal".

In 1992 vanwege groei nationalistisch spanningen in de regering, Tsjechoslowakije was vreedzaam opgelost door het parlement. Op 1 januari 1993 werd het formeel gescheiden in twee onafhankelijke landen, de Tsjechische Republiek en de Slowaakse Republiek.

overheid en politiek

Na de Tweede Wereldoorlog was het politiek monopolie in handen van de Communistische Partij van Tsjecho-Slowakije (KSČ). Gustáv Husák werd in 1969 verkozen tot eerste secretaris van de KSČ (gewijzigd in algemeen secretaris in 1971) en tot president van Tsjechoslowakije in 1975. Andere partijen en organisaties bestonden, maar functioneerden in ondergeschikte rollen ten opzichte van de KSČ. Alle politieke partijen, evenals talrijke massaorganisaties, werden gegroepeerd onder de paraplu van de Nationaal Front​Mensenrechtenactivisten en religieuze activisten werden zwaar onderdrukt.

Constitutionele ontwikkeling

Federatief wapen in 1990-1992

Tsjecho-Slowakije had tijdens zijn geschiedenis (1918-1992) de volgende grondwetten:

Staatshoofden en regeringsleiders

Buitenlands beleid

Internationale overeenkomsten en lidmaatschap

In de jaren dertig vormde de natie een militaire alliantie met Frankrijk, dat in de Overeenkomst van München uit 1938. Na Tweede Wereldoorlog, een actieve deelnemer aan de Raad voor Wederzijdse Economische Bijstand (Comecon), Warschaupact, De Verenigde Naties en haar gespecialiseerde agentschappen; ondertekenaar van conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa.[25]

Administratieve afdelingen

  • 1918-1923: verschillende systemen op voormalig Oostenrijks grondgebied (Bohemen, Moravië, een klein deel van Silezië) in vergelijking met voormalig Hongaars grondgebied (Slowakije en Ruthenia): drie landen (země) (ook wel districtseenheden genoemd (kraje)): Bohemen, Moravië, Silezië, plus 21 provincies (župy) in het huidige Slowakije en drie provincies in het huidige Roethenië; zowel landen als provincies werden verdeeld in districten (okresy).
  • 1923-1927: Zoals hierboven, behalve dat de Slowaakse en Roetheense provincies werden vervangen door zes (grote) provincies ((veľ) župy) in Slowakije en een (groot) graafschap in Ruthenia, en de nummers en grenzen van de okresy werden veranderd in die twee gebieden.
  • 1928-1938: vier landen (Tsjechisch: země, Slowaaks: krajiny): Bohemen, Moravië-Silezië, Slowakije en Sub-Karpaten Ruthenia, verdeeld in districten (okresy).
  • Eind 1938 - maart 1939: Zoals hierboven, maar Slowakije en Ruthenia kregen de status van "autonome landen". Slowakije werd gebeld Slovenský štát, met zijn eigen munteenheid en overheid.
  • 1945–1948: Zoals in 1928–1938, behalve dat Roethenië een deel van de Sovjet-Unie werd.
  • 1949-1960: 19 regio's (kraje) verdeeld in 270 okresy.
  • 1960–1992: 10 kraje, Praag, en (vanaf 1970) Bratislava (hoofdstad van Slowakije); deze waren onderverdeeld in 109-114 okresy; de kraje werd in 1969-1970 tijdelijk afgeschaft in Slowakije en vanaf 1991 in Tsjechoslowakije voor vele doeleinden; bovendien werden de Tsjechische Socialistische Republiek en de Slowaakse Socialistische Republiek opgericht in 1969 (zonder het woord Socialistisch vanaf 1990).

Bevolking en etnische groepen

Economie

Voor de Tweede Wereldoorlog was de economie ongeveer de vierde in alle industrielanden in Europa. De staat was gebaseerd op een sterke economie en produceerde auto's (Škoda, Tatra), trams, vliegtuigen (Aero, Avia), schepen, scheepsmotoren (Škoda), kanonnen, schoenen (Baťa), turbines, geweren (Zbrojovka Brno​Het was de industriële werkplaats van het Oostenrijks-Hongaarse rijk. De Slowaakse landen leunden zwaarder op landbouw dan de Tsjechische.

Na de Tweede Wereldoorlog was de economie centraal gepland, met commandoverbindingen die werden gecontroleerd door de communistische partij, vergelijkbaar met de Sovjet Unie​De grote metallurgische industrie was afhankelijk van de invoer van ijzer en non-ferro-ertsen.

  • Industrie: winningsindustrie en productie domineerden de sector, inclusief machines, chemicaliën, voedselverwerking, metallurgie en textiel. De sector verspilde energie, materialen en arbeid en was traag in het upgraden van technologie, maar het land was een belangrijke leverancier van hoogwaardige machines, instrumenten, elektronica, vliegtuigen, vliegtuigmotoren en wapens aan andere socialistische landen.
  • Landbouw: Landbouw was een ondergeschikte sector, maar door gecollectiviseerde boerderijen met een groot areaal en een relatief efficiënte productiewijze kon het land relatief zelfvoorzienend zijn in de voedselvoorziening. Het land was in jaren met slecht weer afhankelijk van de invoer van granen (voornamelijk voor veevoer). De vleesproductie werd beperkt door een tekort aan voer, maar het land registreerde nog steeds een hoge vleesconsumptie per hoofd van de bevolking.
  • Buitenlandse handel: de export werd in 1985 geschat op 17,8 miljard dollar. De export bestond uit machines (55%), brandstof en materialen (14%) en geproduceerde consumptiegoederen (16%). De invoer bedroeg in 1985 naar schatting 17,9 miljard dollar, inclusief brandstof en materialen (41%), machines (33%) en land- en bosbouwproducten (12%). In 1986 was ongeveer 80% van de buitenlandse handel met andere socialistische landen.
  • Wisselkoers: Officieel of commercieel, de koers was kronen (Kčs) 5,4 per US $ 1 in 1987. Toeristen, of niet-commercieel, de koers was Kčs 10,5 per US $ 1. Geen van beide tarieven weerspiegelde de koopkracht. De wisselkoers op de zwarte markt was ongeveer 30 Kčs per US $ 1, wat de officiële koers werd toen de valuta begin jaren negentig converteerbaar werd.
  • Boekjaar: kalenderjaar.
  • Fiscaal beleid: De staat was in de meeste gevallen de exclusieve eigenaar van productiemiddelen. Inkomsten van staatsbedrijven waren de belangrijkste bron van inkomsten, gevolgd door omzetbelasting​De overheid gaf veel uit aan sociale programma's, subsidies en investeringen. De begroting was meestal in evenwicht of liet een klein overschot achter.

Bronnen

Na de Tweede Wereldoorlog had het land een tekort aan energie en was het afhankelijk van geïmporteerde producten Ruwe olie en aardgas uit de Sovjet-Unie, binnenlands bruinkool, en nucleair en waterkracht​Energiebeperkingen waren een belangrijke factor in de jaren tachtig.

Transport en communicatie

Iets na de oprichting van Tsjecho-Slowakije in 1918 was er een gebrek aan noodzakelijke infrastructuur in veel gebieden - verharde wegen, spoorwegen, bruggen enz. Door de enorme verbetering in de daaropvolgende jaren kon Tsjecho-Slowakije zijn industrie ontwikkelen. De burgerluchthaven van Praag in Ruzyně werd een van de modernste terminals ter wereld toen deze in 1937 klaar was. Tomáš BaťaSchetste de Tsjechische ondernemer en visionair zijn ideeën in de publicatie "Budujme stát pro 40 milionů lidí", waar hij het toekomstige autosnelwegsysteem beschreef. De aanleg van de eerste snelwegen in Tsjecho-Slowakije begon in 1939, maar werd stopgezet na de Duitse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Maatschappij

Onderwijs

Onderwijs was gratis op alle niveaus en verplicht van 6 tot 15 jaar. De overgrote meerderheid van de bevolking was geletterd. Er was een sterk ontwikkeld systeem van leerlingwezen en scholen voor beroepsonderwijs, aangevuld met scholen voor algemeen voortgezet onderwijs en instellingen voor hoger onderwijs.

Religie

In 1991: rooms-katholieken 46%, Evangelisch-lutherse 5.3%, Atheïst 30%, nvt 17%, maar er waren enorme verschillen in religieuze praktijken tussen de twee deelrepublieken; zie Tsjechië en Slowakije.

Gezondheid, maatschappelijk welzijn en huisvesting

Na de Tweede Wereldoorlog gratis gezondheidszorg was beschikbaar voor alle burgers. Nationale gezondheidsplanning legde de nadruk op preventieve geneeskunde; fabrieks- en lokale gezondheidscentra vulden ziekenhuizen en andere intramurale instellingen aan. In de jaren zestig en zeventig was er een aanzienlijke verbetering van de gezondheidszorg op het platteland.

Massa media

Tijdens het tijdperk tussen de wereldoorlogen zorgden de Tsjechoslowaakse democratie en het liberalisme voor voorwaarden voor gratis publicatie. De belangrijkste dagbladen in deze tijd waren Lidové noviny, Národní listy, Český deník en Československá Republika.

Tijdens het communistische bewind werden de massamedia in Tsjecho-Slowakije gecontroleerd door de Communistische Partij. Privé-eigendom van enige publicatie of agentschap van de massamedia was over het algemeen verboden, hoewel kerken en andere organisaties kleine tijdschriften en kranten publiceerden. Zelfs met dit informatiemonopolie in handen van organisaties onder KSČ-controle, waren alle publicaties dat wel beoordeeld door het kabinet voor pers en informatie van de overheid.

Sport

De Tsjecho-Slowaaks voetbalelftal was een consistente artiest op het internationale toneel, met acht optredens in de FIFA wereld beker Finale, eindigde op de tweede plaats in 1934 en 1962​Het team won ook de Europees kampioenschap voetbal in 1976, werd derde in 1980 en won de Olympisch goud in 1980.

Bekende voetballers zoals Pavel Nedvěd, Antonín Panenka, Milaan Baroš, Tomáš Rosický, Vladimír Šmicer of Petr Čech waren allemaal geboren in Tsjecho-Slowakije.

De Internationaal Olympisch Comite code voor Tsjecho-Slowakije is TCH, die nog steeds wordt gebruikt in historische resultatenlijsten.

De Tsjechoslowaakse nationale ijshockeyteam won vele medailles van de wereldkampioenschappen en Olympische Spelen. Peter Šťastný, Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Peter Bondra, Petr Klíma, Marián Gáborík, Marián Hossa, Miroslav Šatan en Pavol Demitra ze komen allemaal uit Tsjecho-Slowakije.

Emil Zátopek, winnaar van vier Olympische gouden medailles in atletiek, wordt beschouwd als een van de topsporters in de Tsjechoslowaakse geschiedenis.

Věra Čáslavská was een Olympische gouden medaillewinnaar in gymnastiek en won zeven gouden medailles en vier zilveren medailles. Ze vertegenwoordigde Tsjecho-Slowakije in drie opeenvolgende Olympische Spelen.

Meerdere ervaren professionals tennis spelers inclusief Ivan Lendl, Jan Kodeš, Miloslav Mečíř, Hana Mandlíková, Martina Hingis, Martina Navratilova, Jana Novotna, Petra Kvitová en Daniela Hantuchová werden geboren in Tsjecho-Slowakije.

Cultuur

Postzegels

Zie ook

Opmerkingen

  1. ^ In andere erkende talen van Tsjecho-Slowakije:
    • Duitse: Tschechoslowakei
    • Pools: Czechosłowacja
    • Rusyn: Чеськословеньско, Cheskoslovensko
    • Jiddisch: טשעכאסלאוואקיי‎, Tshekhaslavakey

Referenties

  1. ^ "HET VERBOND VAN DE LIGA DER NATIES". Gearchiveerd van het origineel op 20 mei 2011​Opgehaald 12 april 2011.
  2. ^ Wells, John C. (2008), Longman Uitspraakwoordenboek (3e ed.), Longman, ISBN 978-1-4058-8118-0
  3. ^ Voorn, Peter (2011), Cambridge English Uitspraak Dictionary (18e ed.), Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-15253-2
  4. ^ "Ján Kačala: Máme nový názov federatívnej republiky (De nieuwe naam van de Bondsrepubliek), In: Kultúra Slova (officiële publicatie van de Slowaakse Academie van Wetenschappen Ľudovít Štúr Instituut voor Linguïstiek) 6/1990 pp. 192-197" (Pdf). Gearchiveerd (Pdf) van het origineel op 19 augustus 2011​Opgehaald 5 april 2010.
  5. ^ Tsjechische uitspraak: [ˈTʃɛskoslovɛnsko], Slowaakse uitspraak:[ˈTʃɛskɔslɔʋɛnskɔ].
  6. ^ Votruba, Martin. "Tsjecho-Slowakije of Tsjecho-Slowakije". Slowaaks studieprogramma​Universiteit van Pittsburgh. Gearchiveerd van het origineel op 15 oktober 2013​Opgehaald 29 maart 2009.
  7. ^ Tsjechen vieren de geboorte van de Republiek, 1933/11/06 (1933). Universal Newsreel​1933. Gearchiveerd van het origineel op 7 april 2014​Opgehaald 22 februari 2012.
  8. ^ PRECLÍK, Vratislav. Masaryk a legie (Masaryk en legioenen), váz. kniha, 219 str., vydalo nakladatelství Paris Karviná, Žižkova 2379 (734 01 Karviná) ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím (Masaryk Democratische Beweging, Praag), 2019, ISBN 978-80-87173-47-3, blz. 8 - 52, 57 - 120, 124 - 128, 140 - 148, 184 - 190
  9. ^ Z. A. B. Zeman, The Masaryks: The Making of Czechoslovakia (1976)
  10. ^ "The War of the World", Niall Ferguson Allen Lane 2006.
  11. ^ "Het schuldspel spelen"​Gearchiveerd van het origineel op 30 juni 2008​Opgehaald 30 juni 2008.CS1 maint: BOT: original-url-status onbekend (koppeling), Praagse post, 6 juli 2005
  12. ^ Škorpila F. B .; Zeměpisný atlas pro měšťanské školy; Státní Nakladatelství; tweede druk; 1930; Tsjecho-Slowakije
  13. ^ "Československo 1930 (Sčítání) (2)". 2011. Gearchiveerd van het origineel op 4 maart 2016​Opgehaald 2 december 2014.
  14. ^ "Nazi's veroveren Tsjecho-Slowakije". GESCHIEDENIS​Opgehaald 12 februari 2020.
  15. ^ Gorazd Mesko; Charles B. Fields; Branko Lobnikar; Andrej Sotlar (red.). Handboek over politiezorg in Midden- en Oost-Europa.
  16. ^ Universiteiten in de negentiende en vroege twintigste eeuw (1800-1945), Walter Rüegg Cambridge University Press (28 oktober 2004), pagina 353
  17. ^ "HITLER'S PLANNEN VOOR OOST-EUROPA Selecties van Janusz Gumkowski en Kazimierz Leszczynski POLEN ONDER NAZI-BEZETTING"​Gearchiveerd van het origineel op 17 juli 2012​Opgehaald 13 februari 2014.
  18. ^ "Nazi Conspiracy & Aggression Volume I Chapter XIII Germanization & Spoliation Czechoslovakia"​Gearchiveerd van het origineel op 28 september 2015​Opgehaald 27 september 2015.
  19. ^ "Vaclav Havel - A Political Tragedy in 6 Acts" door John Keane, gepubliceerd in 2000, pagina 54
  20. ^ "East European Constitutional Review"​Gearchiveerd van het origineel op 15 mei 2013​Opgehaald 8 april 2020.
  21. ^ een b Mares, Vaclav (juni 1954). "Tsjecho-Slowakije onder het communisme". Huidige geschiedenis.
  22. ^ "N. Korea Seize U.S. Ship - 1968 Year in Review - Audio - UPI.com". UPI​Gearchiveerd van het origineel op 31 augustus 2011​Opgehaald 8 april 2020.
  23. ^ John Lewis Gaddis, The Cold War: A New History (New York: The Penguin Press), p.150.
  24. ^ Philip Windsor en Adam Roberts, Tsjecho-Slowakije 1968: hervorming, repressie en verzet (Londen: Chatto & Windus, 1969), pp. 97–143.
  25. ^ Ladislav Cabada en Sarka Waisova, Tsjecho-Slowakije en Tsjechië in de wereldpolitiek (Lexington Books; 2012)

Bronnen

Verder lezen

  • Heimann, Mary. Tsjecho-Slowakije: de staat die is mislukt (2009).
  • Hermann, A. H. Een geschiedenis van de Tsjechen (1975).
  • Kalvoda, Josef. Het ontstaan ​​van Tsjecho-Slowakije (1986).
  • Leff, Carol Skalnick. Nationaal conflict in Tsjecho-Slowakije: het maken en herbouwen van een staat, 1918-1987 (1988).
  • Mantey, Victor. Een geschiedenis van de Tsjechoslowaakse Republiek (1973).
  • Myant, Martin. De Tsjechoslowaakse economie, 1948-1988 (1989).
  • Naimark, Norman en Leonid Gibianskii, eds. De oprichting van communistische regimes in Oost-Europa, 1944-1949 (1997) online editie
  • Orzoff, Andrea. Battle for the Castle: The Myth of Czechoslovakia in Europe 1914-1948 (Oxford University Press, 2009); online recensie doi:10.1093 / acprof: oso / 9780195367812.001.0001 online
  • Paul, David. Tsjecho-Slowakije: profiel van een socialistische republiek op het kruispunt van Europa (1990).
  • Renner, Hans. Een geschiedenis van Tsjecho-Slowakije sinds 1945 (1989).
  • Seton-Watson, R. W. Een geschiedenis van de Tsjechen en Slowaken (1943).
  • Stone, Norman en E. Strouhal, eds.Tsjecho-Slowakije: Crossroads and Crises, 1918-1988 (1989).
  • Wheaton, Bernard; Zdenek Kavav. "The Velvet Revolution: Czechoslovakia, 1988-1991" (1992).
  • Williams, Kieran, "Civil Resistance in Czechoslovakia: From Soviet Invasion to" Velvet Revolution ", 1968-89",
    in Adam Roberts en Timothy Garton Ash (redactie), Burgerlijk verzet en machtspolitiek: de ervaring van geweldloze actie van Gandhi tot heden (Oxford University Press, 2009).
  • Windsor, Philip en Adam Roberts, Tsjecho-Slowakije 1968: hervorming, repressie en verzet (1969).
  • Wolchik, Sharon L. Tsjecho-Slowakije: politiek, maatschappij en economie (1990).

Externe links

Kaarten met rubrieken in het Hongaars:

Pin
Send
Share
Send