Katowice - Katowice

Van Wikipedia, De Gratis Encyclopedie

Pin
Send
Share
Send

Katowice

Katowicy  (Silezisch)
Katowice Rynek.jpgSpodek.4.jpg
KATOWICE, AB. 122.JPGMOs810 WG 23 2016 (Zaglebiowskie Zakamarki) (Moderus Rynek Katowice) .jpg
Muzeum Slaskie w Katowicach.jpgWK15 Katowice (6) Lichen99.jpg
Wapen van Katowice
Wapenschild
Katowice bevindt zich in het woiwodschap Silezië
Katowice
Katowice
Locatie van Katowice in de Silezië in het midden van het zuiden Polen
Katowice is gevestigd in Polen
Katowice
Katowice
Katowice (Polen)
Coördinaten: 50 ° 15'30 ″ NB 19 ° 01'39 ″ OL / ° 50,25833 19,02750 ° N ° E / 50.25833; 19.02750
Land Polen
Woiwodschap Silezisch
Provinciestad provincie
Gevestigd16e eeuw - 1598 eerste officiële informatie
Stadsrechten1865
Regering
• BurgemeesterMarcin Krupa
Oppervlakte
• Stad164,67 km2 (63,58 vierkante mijl)
• Metro
5.400 km2 (2.100 vierkante mijl)
Hoogste hoogte
352 m (1155 voet)
Laagste hoogte
266 m (873 ft)
Bevolking
 (31 december 2019)
• Stad292,774 Verminderen (11e)[1]
• Dichtheid1.780 / km2 (4.600 / vierkante mijl)
 • Stedelijk
2,710,397
 • Metro
5,294,000[2]
TijdzoneUTC + 1 (CET)
• Zomer (DST)UTC + 2 (CEST)
Postcode
40-001 tot 40-999
Netnummer (s)+48 32
Voertuig registratieSK
Websitewww.katowice.EU

Katowice (UK: /ˌkætəˈviktsə/ KAT-ə-VEET-sə,[3] ONS: /ˌkɑːt-/ KAHT-,[4] Pools:[katɔˈvitsɛ] (Over dit geluidluister); Silezisch: Katowicy; Duitse: Kattowitz) is een stad in het zuiden Polen, de hoofdstad van de Silezië, en een centrum van de Opper-Silezië en Dąbrowa Basin Metropolis. Met een bevolking van 292.774 (vanaf 2019),[1] het is de elfde stad van Polen. Hoe breder Katowice stedelijk gebied heeft de bevolking van ongeveer 2 tot 3 miljoen mensen.

In het midden van de 18e eeuw had Katowice zich ontwikkeld tot een dorp door de ontdekking van rijke steenkoolreserves in het gebied. In 1742 werden de Eerste Silezische Oorlog overgedragen Opper-Silezië, inclusief Katowice, aan Pruisen. Vervolgens, vanaf de tweede helft van de 18e eeuw, begonnen veel Duitse of Pruisische ambachtslieden, kooplieden en kunstenaars zich te vestigen in de regio, die voornamelijk werd bewoond door Palen in de afgelopen honderden jaren. Tegelijkertijd ervoer Silezië de toestroom van de eerste Joodse kolonisten. In de eerste helft van de 19e eeuw intensief industrialisatie transformeerde lokale molens en boerderijen in industriële staalfabriek, mijnen, gieterijen en ambachtelijke ateliers. Dit droeg ook bij aan de oprichting van bedrijven en de uiteindelijke snelle groei van de stad.[5] Tegelijkertijd werd Katowice verbonden met het spoorwegsysteem met de eerste trein die in 1847 aankwam op het centraal station.[6]

Het uitbreken van Eerste Wereldoorlog was gunstig voor Katowice vanwege de bloeiende staalindustrie.[7] Na de nederlaag van Duitsland en de Silezische opstanden, Katowice en delen van Opper-Silezië werden geannexeerd door de Tweede Poolse Republiek.[8] Polen werd toen gesteund door de Verdrag van Genève en de etnische Silezische minderheid. Op 3 mei 1921 viel het Poolse leger Katowice binnen en nam de Poolse regering de controle over. De stad werd de hoofdstad van de autonome bevolking Silezië evenals de zetel van de Silezisch parlement en Comité van Opper-Silezië. Na de volksraadpleging, veel voormalige Duitse burgers emigreerden; er bleef echter een levendige Duitse gemeenschap bestaan ​​tot het einde van Tweede Wereldoorlog. In 1939, na de Wehrmacht greep de stad, Katowice en de provincies werden opgenomen in de Het Derde Rijk. De stad werd uiteindelijk op 27 januari 1945 bevrijd door het Sovjetleger.[9]

Katowice is een centrum van wetenschap, cultuur, industrie, zaken, handel en transport in Opper-Silezië en Zuid-Polen, en de belangrijkste stad in Industriële regio Opper-Silezië. Katowice ligt binnen een stedelijke zone, met een bevolking van 2.746.460 volgens Eurostat,[10] en ook een deel van de bredere Silezisch grootstedelijk gebied, met een bevolking van 5.008.000 volgens de Brookings-instelling[11] of 5.294.000 volgens de Europees observatienetwerk voor ruimtelijke ordening.[2]

In 2020 is de stad geclassificeerd als een Gamma - wereldstad Door de Globalisering en World Cities Research Network[12] en wordt beschouwd als een opkomende metropool.[13] Het hele grootstedelijk gebied is de 16e economisch krachtigste stad volgens BBP in de Europeese Unie met een output van $ 114,5 miljard.[14]

Katowice is de zetel van de Poolse Nationale Radiosymfonie en Orkest. Het organiseert ook de finale van Intel Extreme Masters, een Esports videogametoernooi. In 2015 trad Katowice toe tot de Unesco Creative Cities Network en werd uitgeroepen tot UNESCO Stad van muziek.[15]

Geschiedenis

De Grote synagoge in Katowice werd vernietigd door de Duitse nazi's tijdens de invasie van Polen op 4 september 1939

Het gebied rond Katowice, in Opper-Silezië, is bewoond door etnische Poolse Sileziërs vanaf zijn vroegst gedocumenteerde geschiedenis.[16] Aanvankelijk werd het geregeerd door de Polen Silezische Piast dynastie tot het uitsterven.[5] De nederzetting van het gebied rond Katowice dateert uit het einde van de 12e eeuw. Vanaf 1138, de Bytom Castellany omvatte gebieden waar Katowice zich nu bevindt. In 1177 werden de gronden legaal overgedragen door de hertog Casimir II de Rechtvaardige aan zijn neef Mieszko I Tanglefoot; dit rechtvaardigde hun opname in de middeleeuwse Silezische provincies. Aan het begin van de 14e eeuw werden nieuwe dorpen genoemd Bogucice, Ligota, Szopenice en Podlesie werden opgericht, evenals het dorp Schar, genoemd in 1299 in een document uitgegeven door Duke Casimir van Bytom.

Vanaf 1327 stond de regio onder Tsjechisch bestuur als onderdeel van de Koninkrijk Bohemen. In historische documenten uit 1468 werd verwezen naar de afwikkeling van Podlesie, dat momenteel een van de stadsdelen is, terwijl het dorp Katowice (of "Katowicze" in oudere archieven) voor het eerst werd genoemd in het jaar 1598. Historici gaan ervan uit dat Katowice werd gesticht op de rechteroever van de Rawa rivier door Andrzej Bogucki rond 1580.

Staalfabriek Baildon, 19e eeuw
De Silezisch parlement in Katowice

In 1598 riep een dorp Villa Nova werd ook gedocumenteerd om te staan ​​in het gebied dat nu wordt bezet door de stad Katowice. Tegen die tijd was het grondgebied veranderd van de Boheemse Kroon naar het domein van de Oostenrijkse Habsburgse dynastie.[17]

Kattowitz won stadsstatus in 1865 in het Pruisische Provincie Silezië.[16] De stad bloeide dankzij grote afzettingen van mineralen (vooral steenkool) in de nabijgelegen bergen. Uitgebreide stadsgroei en welvaart hingen af ​​van de kolenmijnbouw en de staalindustrie, die in de loop van de jaren van start ging Industriële revolutie. De stad werd voornamelijk bewoond door Duitsers, Sileziërs, Joden en Palen. In 1884 waren er 36 joods Zionistisch afgevaardigden kwamen hier bijeen en vormden de Hovevei Zion beweging. Voorheen maakte het deel uit van de wijk Beuthen, in 1873 werd het de hoofdstad van het nieuwe Kattowitz wijk. Op 1 april 1899 werd de stad gescheiden van de wijk en werd het een onafhankelijke stad.

3 Maja Street is een van de belangrijkste promenades in de stad

Onder de Verdrag van Versailles na Eerste Wereldoorlog, de Volksraadpleging in Opper-Silezië werd georganiseerd door de Volkenbond. Hoewel Kattowitz zelf 22.774 stemde om in Duitsland te blijven en 3.900 voor Polen,[18] het werd aan Polen gehecht aangezien het grotere district 66.119 voor Polen en 52.992 voor Duitsland stemde.[19] Volgens de Silezische opstanden van 1918–21 werd Katowice onderdeel van de Tweede Poolse Republiek met enige autonomie voor de Silezisch parlement als kiesdistrict en de Silezische Voivodeship Council als het uitvoerend orgaan).

Tijdens de vroege stadia van Tweede Wereldoorlog en de Campagne in Polen, Katowice werd in wezen verlaten, zoals de Poolse leger moest zich rondom positioneren Krakau. Onder de Nazi bezetting veel van de historische en iconische monumenten van de stad werden vernietigd, met name de Grote Katowice-synagoge, dat op 4 september 1939 tot de grond toe werd afgebrand. Daarna volgde de wijziging van straatnamen en de invoering van strikte regels. Bovendien is het gebruik van Pools in openbare gesprekken was verboden. De Duitse regering was ook berucht vanwege het organiseren van openbare executies van burgers[20] en tegen het midden van 1941 werd het grootste deel van de Poolse en Joodse bevolking verdreven. Uiteindelijk werd Katowice bezet door de rode Leger in januari 1945. Tijdens de bezetting werden belangrijke delen van de binnenstad en de buitenwijken afgebroken. Dit echter kan niet worden vergeleken met Warschau, waar het vernietigingsniveau 85% bereikte.[21] Daardoor konden de autoriteiten de centrale wijk in zijn vooroorlogse karakter behouden.

De naoorlogse periode van Katowice werd gekenmerkt door de tijd van de ontwikkeling van zware industrie in de regio Boven-Silezië, die de stad hielp haar status als de meest geïndustrialiseerde Poolse stad en een belangrijk administratief centrum te herwinnen. Omdat de stad zich zo snel ontwikkelde, markeerden de jaren vijftig een aanzienlijke toename van de bevolking en een toestroom van migranten uit de Oostelijke grenslanden, de zogenoemde Kresy. Het stadsgebied begon snel uit te breiden door de aangrenzende gemeenten en provincies op te nemen. De bloeiende industriestad kende echter ook een donkere periode in zijn korte maar betekenisvolle geschiedenis. Met name tussen 7 maart 1953 en 10 december 1956 werd Katowice gebeld Stalinogród ter ere van Joseph Stalin, leider van de Sovjet Unie.[22] De wijziging werd teweeggebracht door een uitgevaardigd besluit van de Raad van State.[23] De datum van de wijziging van de naam van de stad was geen toeval of toeval, zoals het gebeurde op de dag van Stalins dood. Op deze manier wilden de Poolse Communistische Partij en de socialistische autoriteit hulde brengen aan de dictator. De nieuwe naam nooit geaccepteerd door de burgers en in 1956 werd de voormalige Poolse naam hersteld.[24]

Katowice International Conference Centre
Central Katowice met zijn winkelgebied

De volgende decennia waren gedenkwaardiger in de geschiedenis van Katowice. Ongeacht zijn industriële betekenis, begon het een belangrijk cultureel en educatief centrum te worden in Centraal- en Oost-Europa. In 1968 werd het Universiteit van Silezië, de grootste en meest gewaardeerde universiteit in de omgeving, werd opgericht. Tegelijkertijd begon de bouw van grote woonwijken te evolueren. Verder zijn er in die tijd veel representatieve constructies opgetrokken, waaronder de Monument voor Silezische Opstandelingen (1967) en Spodek (1971), die bekende herkenningspunten en toeristische trekpleisters zijn geworden. De jaren zestig en zeventig zagen de evolutie van modernistische architectuur en functionalisme. Katowice ontwikkelde zich uiteindelijk tot een van de meest modernistische naoorlogse steden van Polen.

Een van de meest dramatische gebeurtenissen in de geschiedenis van de stad vond plaats op 16 december 1981. Op dat moment stierven 9 demonstranten (7 werden doodgeschoten; 2 stierven door verwondingen) en nog eens 21 werden gewond tijdens de pacificatie van de Wujek Coal Mine. De Speciaal peloton van de gemotoriseerde reserves van de burgermilitie (ZOMO) was verantwoordelijk voor de brute aanpak van stakers die protesteerden Wojciech Jaruzelski's verklaring van staat van beleg en de arrestatie van Solidariteit vakbond ambtenaren. Op de 10e verjaardag van het evenement werd een monument onthuld door de president van Polen Lech Wałęsa.

In 1990 markeerden de eerste democratische lokale verkiezingen die plaatsvonden een nieuwe periode in de geschiedenis van de stad. De economie van Katowice is aan het transformeren van de zware industrie van staal- en kolenmijnen tot "een van de meest aantrekkelijke investeringsgebieden voor moderne economische takken in Centraal-Europa".[25] Onlangs hebben de efficiënte infrastructuur van de stad, de snelle vooruitgang in de algehele ontwikkeling en de toename van kantoorruimte Katowice tot een populaire locatie gemaakt voor zakendoen. Het Katowice Expo Center (Katowickie Centrum Wystawiennicze) organiseert beurzen of tentoonstellingen en trekt investeerders van over de hele wereld aan.[26]

Aardrijkskunde

Katowice is een stad in Opper-Silezië in het zuiden Polen, op de Kłodnica en Rawa rivieren (zijrivieren van de Oder en de Vistula respectievelijk). Het is in de Silezische Hooglanden, ongeveer 50 km (31 mijl) ten noorden van de Silezische Beskiden (deel van de Karpatische bergen) en ongeveer 100 km (62 mijl) ten zuidoosten van de Sudeten Bergen. Katowice is in de Katowice Hooglanden, deel van de Silezische Hooglanden, in het oostelijke deel van Opper-Silezië, in het centrale gedeelte van de Boven-Silezisch kolenbekken. Katowice is een stedelijke gemeenschap in de Silezië in het zuidwesten van Polen. Het is de centrale wijk van de Silezische Metropolis- een metropool met twee miljoen inwoners. Het grenst aan de steden Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Lędziny, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska en Czeladź. Het ligt tussen de Vistula en Oder rivieren. Er stromen verschillende rivieren door de stad, waarvan de belangrijkste de Kłodnica en Rawa. Binnen 600 km (370 mijl) van Katowice zijn de hoofdsteden van zes landen: Berlijn, Wenen, Praag, Bratislava, Boedapest en Warschau.

Klimaat

Katowice heeft een gematigde, gematigde oceaan vochtig continentaal klimaat (Köppen: Dfb / Cfb). De gemiddelde temperatuur is 8,2 ° Celsius (-2,0 ° C (28 ° F) in januari en tot 18 ° C (64 ° F) in juli). Jaarlijkse neerslaggemiddelden op 652,8 mm (25,70 inch). Kenmerkende zwakke wind waait met ongeveer 2 m / s vanuit het westen, de Moravische poort.[27]

Klimaatgegevens voor Katowice
MaandJanFebMrtAprmeiJunJulAugSepOktNovDecJaar
Record hoge ° C (° F)14.6
(58.3)
18.8
(65.8)
23.0
(73.4)
28.2
(82.8)
32.2
(90.0)
34.6
(94.3)
35.4
(95.7)
37.2
(99.0)
34.9
(94.8)
26.6
(79.9)
22.5
(72.5)
18.2
(64.8)
37.2
(99.0)
Gemiddeld hoog ° C (° F)0.9
(33.6)
2.5
(36.5)
7.4
(45.3)
13.4
(56.1)
18.7
(65.7)
21.5
(70.7)
23.4
(74.1)
23.2
(73.8)
18.6
(65.5)
13.5
(56.3)
6.8
(44.2)
2.2
(36.0)
12.7
(54.8)
Daggemiddelde ° C (° F)−2.0
(28.4)
−1.1
(30.0)
2.9
(37.2)
8.1
(46.6)
13.2
(55.8)
16.3
(61.3)
17.9
(64.2)
17.5
(63.5)
13.3
(55.9)
8.7
(47.7)
3.5
(38.3)
−0.5
(31.1)
8.2
(46.7)
Gemiddelde lage ° C (° F)−5.3
(22.5)
−4.7
(23.5)
−1.5
(29.3)
2.5
(36.5)
7.1
(44.8)
10.5
(50.9)
12.2
(54.0)
11.8
(53.2)
8.1
(46.6)
4.1
(39.4)
0.2
(32.4)
−3.5
(25.7)
3.5
(38.2)
Record lage ° C (° F)−31.0
(−23.8)
−30.0
(−22.0)
−21.0
(−5.8)
−8.2
(17.2)
−4.0
(24.8)
0.0
(32.0)
4.8
(40.6)
1.7
(35.1)
−2.0
(28.4)
−9.0
(15.8)
−16.3
(2.7)
−24.4
(−11.9)
−31.0
(−23.8)
Gemiddelde neerslag mm (inches)32.8
(1.29)
34.5
(1.36)
36.7
(1.44)
49.6
(1.95)
62.9
(2.48)
79.9
(3.15)
90.7
(3.57)
65.5
(2.58)
58.4
(2.30)
52.1
(2.05)
48.1
(1.89)
41.6
(1.64)
652.8
(25.7)
Gemiddelde dagen met neerslag11.911.611.911.911.813.412.310.911.111.313.313.9145.3
Bron: climatebase.ru[28]

Districten

Katowice jednostki pomocnicze.png
I. Centraal District
II. Noordelijk district
III. Westelijk district
IV. Oostelijk district
V. Zuidelijk district

Demografie

Historische bevolking
JaarKnal.±%
1783 294—    
1845 1,326+351.0%
1870 6,780+411.3%
1897 25,000+268.7%
1910 43,173+72.7%
1924 112,822+161.3%
1939 134,000+18.8%
1945 107,735−19.6%
1950 175,496+62.9%
1955 199,907+13.9%
1960 269,926+35.0%
1970 305,000+13.0%
1980 355,117+16.4%
1987 368,621+3.8%
1997 348,974−5.3%
2009 308,724−11.5%
2015 299,910−2.9%
2017 297,197[29]−0.9%

Momenteel wordt de stad Katowice voornamelijk bewoond door Palen en etnisch Sileziërs, maar ook door verschillende minderheden van Duitsers, Tsjechen en Moraviërs.[30] Dit maakt de regio ook religieus en cultureel divers. Deze diversiteit heeft zich door de jaren heen sterk weerspiegeld in lokale architectuur zoals woning huisvesting en staatsgebouwen. De recente Poolse volkstelling toonde aan dat de Sileziërs de grootste etnische minderheid in Polen vormen, met Duitsers op de tweede plaats. Beide minderheden leven voornamelijk in de regio Silezië. Het is daarom de meest multiculturele provincie en woiwodschap van Polen.

Voorafgaand aan de Tweede WereldoorlogKatowice werd voornamelijk bewoond door Polen en Duitsers. De Silezische demografische volkstelling van 1905 heeft aangetoond dat Duitsers bijna 75% van de totale bevolking uitmaken. Na de nederlaag van Duitsland in 1945 werd de grote Duitse meerderheid gedwongen te vluchten. De meeste vooroorlogse burgers (Polen uitgezonderd) werden met geweld verdreven door de nieuwe autoriteiten. Dit resulteerde in een grote groep verbannen Sileziërs die in het huidige Duitsland woonden, waardoor een nieuwe vereniging van Landsmannschaft Schlesien. Een van de meest opvallende woordvoerders en leiders was de Christen-democratische Unie politicus Herbert Hupka.[30]

Tijdens de oorlog pleegde de nazi-bezetter zware misdaden tegen de lokale bevolking Zigeuners en joodse gemeenschappen. De meesten van hen werden uiteindelijk gedood of met veewagens naar toe vervoerd concentratie kampen zoals Auschwitz voor volledige uitroeiing.[31] Dit leidde tot een bevolkingsafname tussen 1939 en 1945.

Agglomeratie

Katowice ligt in het centrum van de grootste agglomeratie van Polen, een van de grootste in de Europese Unie, ongeveer 2,7 miljoen. De Katowice stedelijk gebied bestaat uit ongeveer 40 aangrenzende steden en dorpen, het geheel Silezisch grootstedelijk gebied (meestal binnen de Boven-Silezisch kolenbekken) meer dan 50 steden of dorpen. De grootstedelijk gebied heeft een bevolking van 5.294.000. In 2006 verenigden Katowice en 14 aangrenzende steden zich als de Opper-Silezië Metropolis. Het heeft 2 miljoen inwoners en het gebied is 1.104 km². In 2006–2007 was de vakbond van plan om deze steden onder de naam "Silesia" te verenigen in één stad, maar dit bleek niet succesvol.[32]

De agglomeratie Katowice bestaat uit nederzettingen die zijn ontstaan ​​door de winning van metaalertsen, steenkool en ruwe steenmaterialen.[33] De vestiging van mijnbouw en zware industrie die zich in de afgelopen eeuwen hebben ontwikkeld, heeft geresulteerd in het unieke karakter van het stadsbeeld; zijn typische aspecten zijn de woonwijken van rode baksteen[34] gebouwd voor de armere arbeidersklasse, fabrieksschoorstenen, fabrieken, krachtcentrales en steengroeven. De inwoners van een grote mijngemeenschap als Katowice, en de lokale besturen binnen de agglomeratie, die alleen door de mijnbouw zijn geëvolueerd, zijn onderhevig aan algehele achteruitgang na de liquidatie van kolenmijnen en fabrieken. Dit is een van de redenen die hebben geleid tot de ontwikkeling van de dienstensector, waaronder kantoorruimten, winkelcentra en toerisme.

Górnośląski Związek Metropolitalny.svg
WijkBevolking[29] (30 juni 2017)Oppervlakte (km²)Dichtheid (km²)
Katowice297,197164.671,896
Sosnowiec204,95891.062,444
Gliwice181,715133.881,474
Zabrze175,01680.402,352
Bytom168,96869.442,661
Ruda Śląska138,75477.731,860
Tychy128,19181.641,590
Dąbrowa Górnicza121,387188.73682
Chorzów109,15133.243,420
Jaworzno92,215152.67626
Mysłowice74,60065.751,139
Siemianowice Śląskie67,71025.52,809
Piekary Śląskie55,82039.981,477
Świętochłowice50,52913.314,097

Architectuur

Katowice is niet ontstaan ​​als een middeleeuws stad. Het stadscentrum begon zich te vormen in het midden van de 19e eeuw toen het deel uitmaakte van de Koninkrijk Pruisen en had een etnische Duitse meerderheid. De gebouwen uit die tijd zijn gedecoreerd in een eclectische stijl (meestal Renaissance met elementen van Barok) en elementen van Art Nouveau stijl (Pools: secesja). Tegen het einde van de negentiende eeuw werd het centrum een ​​"klein Parijs" genoemd vanwege de aanwezigheid van Parijse stijl huurkazernes.[35] Voorbeelden van Modernisme, vooral Internationale stijl en Bauhaus geïnspireerde architectuur, bestaan ​​nog steeds naast moderne kantoorgebouwen in het centrum van Katowice. Tussen de jaren vijftig en tachtig van de vorige eeuw werden er veel socialistische flatgebouwen rond de buitenwijken gebouwd. Bekende voorbeelden uit die periode zijn onder meer een multifunctioneel arena-complex genaamd Spodek en delen van Koszutka wijk.[36]

Katowice is een van de weinige steden in Polen waar bijna alle bouwstijlen aanwezig zijn. Bijvoorbeeld de Marktplein in Katowice (Pools: Rynek Katowicki) wordt omgeven door een overgrote meerderheid van gebouwen en gebouwen die stijlen vertegenwoordigen zoals neoclassicisme, modernisme, socialistisch realisme en eigentijds-modern. Sommige huurkazernes hebben neogotisch elementen, die een uitstekend voorbeeld van dit type zijn in Midden- en Oost-Europa. De straatomtrekken, vooral binnen de oudere binnenwijken, lijken sterk op die in Parijs. Ondanks het sterke industriële karakter van de stad werden representatieve boulevards en promenades aangelegd. Deze sierden echter vooral het stadscentrum en niet de buitenwijken van de arbeidersklasse.

Helaas werden in de jaren vijftig veel oude majestueuze gebouwen afgebroken om plaats te maken voor monumentale moderne blokken. Een van de andere redenen voor hun vernietiging was het immense architectonische detail dat ooit de rijkdom vertegenwoordigde van lokale industriëlen en eigenaren van onroerend goed. Dit paste vooral niet bij de Socialistisch-communistische autoriteit op dat moment.

Tegenwoordig is het marktplein en diverse nabijgelegen straten met winkels promenades zijn afgesloten voor verkeer.

Toeristische attracties

  • Marktplaats en aangrenzende straten: Warszawska, Teatralna, Dyrekcyjna, Staromiejska, Dworcowa, św. Jana, Pocztowa, Wawelska, 3 Maja, Stawowa, Mielęckiego, Starowiejska en Mickiewicza, het zogenaamde "Grote Marktplein van Katowice" of "Oude stad van Katowice" - veel historische (monumentale) gebouwen. Dit is een groep functioneel-architectonisch. Op het marktplein en de meeste van de bovengenoemde straten gelden autoverboden of -beperkingen. Straten: Staromiejska, Dyrekcyjna, Wawelska, Stawowa en Warszawska is decoratief bekleed geplaveide het creëren van een voetgangerszone. De autoriteit is van plan om Katowice - Quarter straten: św. Jana, Dworcowa, Mariacka, Mielęckiego, Stanisława en Starowiejska worden zo "klein marktplein".[37]
  • Nikiszowiec - historische nederzetting van Katowice, kandidaat voor UNESCO
  • Kathedraal van Christus de Koning
  • St. Mary's kerk
  • Kerk van de opstanding, Evangelisch-Augsburg, gebouwd in 1856-1858
  • Kerk van St Michael Aartsengel, de oudste kerk van de stad, gebouwd in 1510
  • Drapacz Chmur, een van de eerste wolkenkrabbers in Europa
  • Silezisch parlement, gebouwd in 1925-1929. Het was lange tijd het grootste bouwwerk in Polen
  • Modernistische oude stad
  • Spodek (een grote sportcentrum/Concertgebouw, wiens naam zich vertaalt als de 'schotel', vanwege zijn kenmerkende vorm die lijkt op een UFO vliegende schotel)
  • Wetenschappelijk Informatiecentrum en Academische Bibliotheek
    Silezische Opstandelingen Monument (Pools: Pomnik Powstańców Śląskich), het grootste en zwaarste monument in Polen. Het is een harmonieuze combinatie van architectuur en beeldhouwkunst met passende symboliek: de vleugels symboliseren de drie Silezische opstanden 1919 - 1920 - 1921 terwijl de namen van plaatsen die slagvelden waren op de verticale hellingen zijn geëtst. Het monument, dat werd gefinancierd door de inwoners van Warschau voor Opper-Silezië, wordt beschouwd als het herkenningspunt van Katowice.
  • Silezisch Theater, gebouwd in 1907
  • Rialto Cinetheater, gebouwd in 1912
  • Silezisch museum, gebouwd in 1899
  • Oud treinstation in Katowice, gebouwd in 1906
  • De Goldstein-paleis
  • De Paleis van Załęże
  • Parachute-toren - in 1937 werd een 50 m hoge roostertoren gebouwd voor het trainen van parachutisten. Het werd gebruikt in de eerste dagen van de Tweede Wereldoorlog en is de enige parachutetoren in Polen.

Andere:

Economie

Silesia City Center - een groot winkelcentrum in Katowice. Gelegen boven voormalige kolenmijn "Gottwald"

Ondanks de relatief kleine omvang is Katowice een van de belangrijkste industriële, commerciële en financiële centra van Polen.

Katowice heeft een zeer sterke arbeidsmarkt. Ondanks dat Katowice de 11e stad in Polen is qua bevolking, is Katowice het 7e grootste aantal werkenden, met 171.839 voltijdse banen vanaf 2019. Katowice staat ook op de tweede plaats na Warschau wat betreft het aantal pendelaars die uit andere gemeenten komen om in de stad te werken , op 113.830 woon-werkverkeer in Katowice.[38] Het werkloosheidscijfer in Katowice behoort regelmatig tot de laagste van het land en is vanaf augustus 2020 het laagste in Polen met 1,5% (3.300 werklozen).[39] Vanaf 2018 had Katowice de 10e hoogste salarissen in Polen, gemiddeld PLN 5.698,98.[40]

Katowice transformeerde zijn economie van een zware industrie naar professionele dienstverlening, onderwijs en gezondheidszorg. Vanaf 2020 wordt het geclassificeerd als globale Gamma- stad volgens Globalization and World Cities Research Network, op hetzelfde niveau als Poznan, Cleveland of Bilbao.[41]

Industrie

Sinds de oprichting was de ontwikkeling van Katowice nauw verbonden met de zware industrie, met name de mijnbouw, staalfabrieken en machineproductie. In 1931 werkte 49,5% van de inwoners in de industrie en 12,5% alleen al in de mijnbouw. In 1989 was de industrie goed voor 36% van alle banen in de stad (112.000 werknemers). Vanaf 2018 werkten 34.294 mensen in de industrie in Katowice, 20,4% van het totaal - onder het nationale gemiddelde.

De eerste gerapporteerde kolenmijn in Katowice (Murcki kolenmijn) werd opgericht in 1740 en in 1769 werd er gebouwd Emanuelssegen de mijne begon. Aangezien de vraag naar steenkool in de Koninkrijk Pruisenwerden er nog meer mijnen geopend: Beata (1801), Ferdinand (1823), Kleofas (1845). Later in de 19e en begin 20e eeuw werden extra mijnen geopend: Katowice, Wujek, Eminenz (later hernoemd Gottwald en samengevoegd met Kleofas), Wieczorek, Boże Dary, Staszic en vernieuwd Murcki. Momenteel zijn er nog twee in bedrijf: Wujek (sluiting gepland in 2021) en Murcki-Staszic. Katowice is ook de zetel van Polska Grupa Górnicza, het grootste mijnbouwbedrijf in Europa.

Metallurgie was een ander belangrijk onderdeel van de economie van Katowice. In 1863 werden een dozijn zinkmetallurgiefaciliteiten gerapporteerd in Katowice, met Wilhelmina (opgericht in 1834) zijnde de grootste. Begin 1900 Wilhelmina (later hernoemd Huta Metali Niezależnych Szopienice) werd vergroot en werd de grootste Silezische producent van non-ferro metalen en 's werelds grootste producent van cadmium. Er waren twee grote staalfabrieken in de stad: Huta Baildon, opgericht in 1823 door de Schotse ingenieur en industrieel John Baildon (failliet verklaard in 2001), en Huta Ferrum, opgericht in 1874 en tot op heden in beperkte capaciteit actief.

Zaken en commercie

Na de ineenstorting van de zware industrie aan het einde van de 20e eeuw, moest Katowice zijn economie transformeren naar modernere sectoren. Als gevolg hiervan is Katowice een groot bedrijf, congres en beurs centrum.

Katowice is het hoofdkantoor van 18 beursgenoteerde bedrijven die worden verhandeld op de Effectenbeurs van Warschau, met een totale marktwaarde van PLN 24,2 miljard vanaf 2016, met de grootste ING Bank Śląski.[42] Vanaf 2019 maken 38 bedrijven uit Katowice de lijst van 2000 grootste ondernemingen in Polen volgens Rzeczpospolita, met als grootste Tauron Polska Energia S.A. (10e plaats).[43] Vanaf 2012 waren 44.050 bedrijven geregistreerd in Katowice, bijna 10% van alle bedrijven in de Silezië.

De detailhandel is een zeer sterke sector in Katowice. De stad herbergt verschillende winkelcentra en warenhuizen, met Silesia City Center en Galeria Katowicka zijn de grootste. Silesia City Center, gelegen op een bruin veld in plaats van een voormalige kolenmijn, is het grootste winkelcentrum in Polen wanneer het aantal winkels in aanmerking wordt genomen (310 verschillende merken)[44] en 7e grootste in termen van winkelruimte te huur (86.000 m²).[45] Het maakt ook deel uit van een breder revitaliseringscomplex, dat ook een appartementencomplex en kantoorruimte (in aanbouw vanaf oktober 2020) omvat.

Katowice is ook de zetel van Katowice Speciale economische zone (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna).

Cultuur

Katowice is het culturele centrum van het geheel Silezische agglomeratie bewoond door meer dan twee miljoen mensen en een van de belangrijkste culturele plekken in Polen.[46] Het belangrijkste is dat het een gaststad is voor enkele van de grootste theater- en toneelevenementen. Dit omvat ook het houden van bijeenkomsten en tentoonstellingen, evenals film- en muziekevenementen. Jaarlijkse muziekfestivals zoals de Rawa Blues, het Tauron New Music Festival, het Silesian Jazz Festival, de Mayday-festival en andere concerten, die jaarlijks honderdduizenden toeristen uit het hele land trekken. Katowice organiseert ook tijdelijk het UIT Festival, het belangrijkste alternatieve evenement in Polen.[46]

Katowice is de zetel van een internationaal bekende Karol Szymanowski Muziekacademie, net als de Pools Nationaal Radio Symfonie Orkest. De Silesian Philharmonic heeft ook zijn zetel in Katowice. De opening van een nieuw architecturaal complex van het Nationaal Pools Radio Orkest vond plaats in 2014.

Een showcase voor Katowice is de "Camerata Silesia" - een ensemble gericht op het promoten van de stad in Polen en in het buitenland. Klassieke muziek speelt ook een belangrijke rol in Katowice en de stad wordt jaarlijks een locatie voor tal van klassieke concerten en festivals. De lijst bevat een International Festival of Young Music Competition Laureates, Grzegorz Fitelberg Internationale wedstrijd voor dirigenten, Kamermuziekfestival, Ars Cameralis Festival en Katowice's opera, operettes en vooral ballet. In 2010, als onderdeel van de Chopin-jaarvieringen, Katowice hield de International Chopin Knowledge Challenge, die plaatsvond in de Spodek-hal.

De BWA Contemporary Art Gallery in Katowice, opgericht in 1949, is een opmerkelijke instelling met betrekking tot de Hedendaagse kunsten.[47] Elke drie jaar is het verantwoordelijk voor de organisatie van de Poolse Triënnale voor Grafische Kunst. In verschillende andere galerieën zijn tentoonstellingen te zien van werken van buitenlandse kunstenaars, filmvertoningen, kinderateliers en openbare beurzen. De Silezisch museum in Katowice, geopend in 1929, exposeert werken van beroemde en gerenommeerde Poolse kunstenaars zoals Józef Chełmoński, Artur Grottger, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Mehoffer en Stanisław Wyspiański.[46]

Lijst met opmerkelijke attracties:

Nieuw complex van de Silezisch museum met een origineel mijn hoofdframe
Tentoonstellingsruimte van het museum
Een historisch herenhuis op de hoek van Stawowa en Mickiewicz Straten

Media

Tv-stations:
radiozenders:
kranten:

Festivals en evenementen

  • Tauron New Music Festival
    Rawa Blues FestiwalSpodek
  • MetalmaniaSpodek
  • Buiten Festival
  • MaydaySpodek
  • Internationale competitie van dirigenten door Fitelberg
  • Internationaal wielerfilmfestival
  • Internationaal festival van militaire orkesten
  • Internationale tentoonstelling van Grafische kunst "Intergrafia"
  • Het ESL One Katowice-toernooi, voor de populaire FPS Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends en Starcraft II, wordt elk jaar gehouden.
  • Tauron New Music Festival
  • Intel Extreme Masters Wereldkampioenschap, een van de grootste eSports evenementen in de wereld[48]
  • COP24 Op 3 en 14 december 2018 zal Polen gastheer zijn van de 24e zitting van de conferentie van de partijen bij het Raamverdrag van de Verenigde Naties inzake klimaatverandering (UNFCCC COP24) en de bijeenkomst zal plaatsvinden in Katowice.[49]

Parken en pleinen

parken:
vierkanten:
  • Palmen aan Katowice marktplein tijdens zomervakantie
    Katowice marktplein (Rynek w Katowicach)
  • Vrijheidsplein (Plac Wolności)
  • Andrzej-plein (Plac Andrzeja)
  • Miarka-plein (Plac Miarki)
  • Plein van de Raad van Europa (Plac Rady Europy)
  • Alfred Square (Plac Alfreda)
  • A. Budniok-plein (Plac A. Brudnioka)
  • J.Londzin-plein (Plac J.Londzina)
  • A. Hlond-plein (Plac A. Hlonda)

Natuurreservaten en ecologische gebieden

  • Natuurreservaat Las Murckowski
  • Natuurreservaat Ochojec
  • Szopienice-Borki
  • Źródła Kłodnicy
  • Staw Grunfeld
  • Stawy Na Tysiącleciu
  • Płone Bagno

Onderwijs

Katowice is een groot wetenschappelijk centrum. Het heeft meer dan 20 scholen voor hoger onderwijs, waar meer dan 100.000 mensen studeren.

Universiteit van Silezië in Katowice - Faculteit Recht en Bestuur

Er zijn ook:

Vervoer

Openbaar vervoer

Tram in Katowice
Veturilo fietsen op Mariacka Street

Het publiek transportsysteem van de Katowice en Opper-Silezië Metropolis bestaat uit vier vestigingen - bussen, trams en Trolleybussen verenigd in Zarząd Transportu Metropolitalnego (lit. Metropolitan Transport Authority)[50] net als de regionaal spoor (voornamelijk Koleje Śląskie en Przewozy Regionalne). Aanvullende services worden beheerd door particuliere bedrijven en staatsbedrijf spoorwegen.

Trams

Silezische interurbans - een van de grootste tramsystemen ter wereld, bestaande sinds 1894. Het strekt zich uit over meer dan 50 kilometer (31 mijl) (oost-west) en beslaat 14 districten van de Opper-Silezië Metropolis.

Bussen

Wegen

Verschillende belangrijke wegen in wijken van Katowice (USMU):

Luchthavens

De stad en het gebied worden bediend door de Katowice International Airport, ongeveer 30 km (19 mijl) van het stadscentrum. Met 3 terminals en meer dan 4,8 miljoen passagiers bediend in 2018, is het verreweg de grootste luchthaven van Silezië.[51]

Vanwege de lange afstand tot de luchthaven is er een voorstel om de veel dichterbij gelegen sportluchtvaart om te bouwen Luchthaven Katowice-Muchowiec tot een stadsluchthaven voor kleiner, zakelijk georiënteerd verkeer.

Spoorwegen

Opper-Silezische spoorweg bereikte het gebied in 1846. Centraal Station Katowice is een van de belangrijkste spoorwegknooppunten en uitwisselingspunten in Polen. Het heeft het oude vervangen Historisch treinstation van Katowice. De stad heeft onder andere directe verbindingen met Warschau, Krakau, Szczecin en Gdynia.

Sport

Katowice heeft een lange sporttraditie en was gastheer van de finale van EuroBasket 2009 en 1975 Europese kampioenschappen indoor atletiek, 1975 Europese amateur bokskampioenschappen, Wereldkampioenschappen ijshockey 1976, 1957, 1985 Europese kampioenschappen gewichtheffen, 1974, 1982 Wereldkampioenschappen worstelen, 1991 Wereldkampioenschappen amateur bodybuilding, Europese amateurkampioenschappen voor dames 2011, FIVB Wereldkampioenschap heren 2014 en anderen.

De Silezisch Stadion ligt tussen Chorzów en Katowice. Het was een Nationaal stadion van Polen, met meer dan 50 internationale wedstrijden van de Pools voetbalelftal speelde hier en ongeveer 30 wedstrijden in UEFA wedstrijden. Er waren ook een Wereldkampioenschap Speedway, Speedway Grand Prix van Europa en vele concerten met internationale sterren.

Toeristen kunnen ontspannen tennissen of squashen, doen watersport ook zeilen (bijvoorbeeld - in Dolina Trzech Stawów), paardrijden (in Wesoła Fala en Silezisch cultuur- en verfrissingspark), fietsen of naar een van de vele uitstekend uitgeruste fitnessclubs gaan. Nabij het stadscentrum zijn sportfaciliteiten zoals zwembaden (bijvoorbeeld "Bugla", "Rolna") en in de buurt:Golf cursussen (in Siemianowice Śląskie).

Sportclubs

Overledde sportclubs:

  • Diana Kattowitz - voetbalclub
  • Germania Kattowitz - voetbalclub
  • KS Baildon Katowice - verschillende sporten, veel medailles in het Poolse kampioenschap in verschillende sporten
  • Pogoń Katowice - verschillende sporten, veel medailles in het Poolse kampioenschap in verschillende sporten

Sport evenementen

Opmerkelijke mensen

Tweelingsteden - zustersteden

Katowice is verbroederd met:[54]

Zie ook

Referenties

Opmerkingen

  1. ^ een b "Lokale databank". Statistieken Polen. Opgehaald 21 juni 2020. Gegevens voor territoriale eenheid 2469000.
  2. ^ een b "Onderzoek naar stedelijke functies (project 1.4.3)" Gearchiveerd 24 september 2015 op de Wayback-machineEuropees observatienetwerk voor ruimtelijke ordening, 2007
  3. ^ "Katowice". Lexico UK Woordenboek. Oxford Universiteit krant. Opgehaald 2 augustus 2019.
  4. ^ "Katowice". The American Heritage Dictionary of the English Language (5e ed.). Boston: Houghton Mifflin Harcourt. Opgehaald 2 augustus 2019.
  5. ^ een b "Katowice, Polen - Een stadsgids - Krakau leven". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  6. ^ "Lokale geschiedenis - Informatie over de stad - Katowice - Virtual Shtetl". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  7. ^ o.o., StayPoland Sp. z. "Geschiedenis van Katowice". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  8. ^ "Geschiedenis". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  9. ^ "Bevrijdingsmonument Katowice - Katowice - TracesOfWar.com". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  10. ^ "CityProfiles: Katowice". De stedelijke audit. Gearchiveerd van het origineel op 29 februari 2012. Opgehaald 15 augustus 2012.
  11. ^ "Globale steden opnieuw definiëren". Brookings-instelling.
  12. ^ "De wereld volgens GaWC 2020". GaWC - Onderzoeksnetwerk. Globalisering en wereldsteden. Opgehaald 3 september 2020.
  13. ^ Tussentijds verslag over territoriale cohesie Gearchiveerd 23 april 2013 op de Wayback-machine - Voorlopige resultaten van studies van ESPON en de Europese Commissie
  14. ^ "Global city GDP 2011". Brookings-instelling. Gearchiveerd van het origineel op 5 juni 2013. Opgehaald 26 december 2012.
  15. ^ "Katowice - een muziekstad". Gearchiveerd van het origineel op 1 augustus 2018. Opgehaald 31 juli 2018.
  16. ^ een b silnet.pl. "Historia miasta i dzielnic - Katowice". Gearchiveerd van het origineel op 2 februari 2017. Opgehaald 25 januari 2017.
  17. ^ "Geschiedenis - Katowice". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  18. ^ Von Krakau tot Danzig (In het Duits). Thomas Urban. 2004. ISBN 9783406510823. Gearchiveerd van het origineel op 24 oktober 2012. Opgehaald 21 maart 2009.
  19. ^ Documenten over Brits buitenlands beleid, 1919-1939 Groot-Brittannië. Ministerie van Buitenlandse Zaken, Ernest Llewellyn Woodward pagina 44
  20. ^ "Katowice, Polen". Gearchiveerd van het origineel op 18 maart 2017. Opgehaald 17 maart 2017.
  21. ^ Centrum, UNESCO Werelderfgoed. "Historisch centrum van Warschau". Gearchiveerd van het origineel op 15 maart 2017. Opgehaald 17 maart 2017.
  22. ^ Woźniczka, Zygmunt. "Katowice zniknęły. Powstał Stalinogród. To już 61 lat". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  23. ^ "Jak Katowice Stalinogrodem się stały - HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne". 10 december 2013. Gearchiveerd van het origineel op 2 april 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  24. ^ "Jak Katowice zamieniono na Stalinogród". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  25. ^ www.wirtualnyturysta.com, Wirtualny Turysta. "Katowice Online - Stalinogrod - Naoorlogse geschiedenis van Katowice". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  26. ^ Witosławska, Agata. "Katowice - de hoofdstad van Opper-Silezië". Gearchiveerd van het origineel op 28 augustus 2017. Opgehaald 15 maart 2017.
  27. ^ "Katowice - IFMSA SCOPE Wiki". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 16 maart 2017.
  28. ^ "Катовице, Польша # 12560". Opgehaald 28 augustus 2009.
  29. ^ een b "GUS - Baza Demografie: Wyniki badań bieżących: Stan i struktura ludności: Ludność: 2017: Ludność stan w dniu 30 VI: Ludność według płci in miast: Śląskie". Gearchiveerd van het origineel op 15 oktober 2014.
  30. ^ een b "Silezië". Gearchiveerd van het origineel op 1 maart 2014. Opgehaald 16 maart 2017.
  31. ^ "Holocaust - oshpitzin.pl". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 16 maart 2017.
  32. ^ (in het Pools) dziennik.pl - "17 śląskich miast chce się połączyć w Silesię", 11 december 2006 Gearchiveerd 30 september 2007 op de Wayback-machine)
  33. ^ Lamparska, Marzena (1 juni 2013). "Postindustriële culturele erfgoedlocaties in de agglomeratie Katowice, Polen". Milieu- en sociaaleconomische studies. 1 (2): 36–42. doi:10.1515 / milieu-2015-0011.
  34. ^ o.o., StayPoland Sp. z. "Katowice - Toerisme - Toeristische informatie - Katowice, Polen -". Gearchiveerd van het origineel op 16 maart 2017. Opgehaald 16 maart 2017.
  35. ^ "Wydawnictwo Muzeum Śląskiego: Lech Szaraniec" Katowice w dawnej i współczesnej fotografii ". Gearchiveerd van het origineel op 22 mei 2009. Opgehaald 13 april 2009.
  36. ^ "Wanneer kwam een" Vliegende schotel "aan in Katowice? - Katowice". 20 oktober 2016. Gearchiveerd van het origineel op 17 maart 2017. Opgehaald 16 maart 2017.
  37. ^ Dziennik Zachodni Katowice - "Będą dwie Mariackie", 3 jaargang 2007
  38. ^ tuPolska. "Przyjezdni pracownicy - Katowice ustępują tylko Warszawie". www.slaskibiznes.pl (in het Pools). Opgehaald 13 oktober 2020.
  39. ^ GUS. "Bezrobotni zarejestrowani i stopa bezrobocia. Stan w końcu sierpnia 2020 r." stat.gov.pl (in het Pools). Opgehaald 13 oktober 2020.
  40. ^ "Średnie wynagrodzenie wg powiatów w Polsce - ranglijst 2018". 300Gospodarka.pl (in het Pools). 8 november 2019. Opgehaald 13 oktober 2020.
  41. ^ "GaWC - De wereld volgens GaWC 2020". www.lboro.ac.uk. Opgehaald 13 oktober 2020.
  42. ^ Kwestarz, Piotr (24 februari 2016). "Interaktywna mapa ugiełdowienia Polski - sprawdź spółki w swoim mieście". StrefaInwestorow.pl (in het Pools). Opgehaald 13 oktober 2020.
  43. ^ "Firmy szybsze niż PKB". www.rp.pl (in het Pools). Opgehaald 13 oktober 2020.
  44. ^ B, Jakub; ura (3 juli 2020). "Największe galerie handlowe w Polsce". Portfel Polaka (in het Pools). Opgehaald 13 oktober 2020.
  45. ^ "TOP 10: Największe galerie handlowe w Polsce [FOTOGALERIA]". www.muratorplus.pl. Opgehaald 13 oktober 2020.
  46. ^ een b c j., Media Partner Sp. "Cultuur: mensen: investeer in Katowice". Gearchiveerd van het origineel op 25 maart 2017.
  47. ^ "Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach - Miejsce - Culture.pl". Gearchiveerd van het origineel op 25 maart 2017.
  48. ^ Fortune Magazine (3 maart 2016) Polen is de thuisbasis van het grootste eSports-evenement ter wereld "Gearchiveerde kopie". Gearchiveerd van het origineel op 14 juli 2016. Opgehaald 25 juli 2016.CS1 maint: gearchiveerde kopie als titel (koppeling)
  49. ^ "COP24". cop24.gov.pl. Gearchiveerd van het origineel op 28 april 2018. Opgehaald 1 mei 2018.
  50. ^ Redakcja (31 december 2018). "Van 1 maand geleden is het een van de eerste keren dat de KZK GOP is gestegen. Heb je nu een rozkładu jazdy?". Infokatowice.pl (in het Pools). Gearchiveerd van het origineel op 21 april 2019. Opgehaald 21 april 2019.
  51. ^ "Katowice Airport". www.katowice-airport.com. Gearchiveerd van het origineel op 21 april 2019. Opgehaald 21 april 2019.
  52. ^ "ESL One New York 2018 - Where CS: GO Legends Are Made". ESL One Katowice 2019. Gearchiveerd van het origineel op 10 januari 2019. Opgehaald 10 januari 2019.
  53. ^ "KATOWICE TO HOST 'WERELD SENIOREN'". Gearchiveerd van het origineel op 5 december 2017. Opgehaald 5 december 2017.
  54. ^ "Współpraca międzynarodowa". katowice.eu (in het Pools). Katowice. Opgehaald 10 maart 2020.

Externe links

Coördinaten: 50 ° 16'N 19 ° 01'E / 50,267 ° N 19,017 ° E / 50.267; 19.017

Pin
Send
Share
Send