Vredesmarathon van Košice - Košice Peace Marathon

Van Wikipedia, De Gratis Encyclopedie

Pin
Send
Share
Send

Vredesmarathon van Košice
Košice Peace Marathon logo.pdf
Datumoktober
PlaatsKošice, Slowakije
Soort evenementWeg
AfstandMarathon
HoofdsponsorU.S. Steel Košice
Gevestigd1924 (96 jaar geleden) (1924)
BaanrecordsMannen: 2:07:01 (2012)
Kenia Lawrence Kimaiyo
Dames: 2:26:01 (2019)
Ethiopië Kumeshi Sichala
Officiële siteVredesmarathon van Košice
Deelnemers179 (finishers) (2020)[1][2]
1,520 (2019)

De Vredesmarathon van Košice (Slowaaks: Medzinárodný maratón mieru) is een jaarlijkse weg marathon vastgehouden Košice, Slowakije, sinds 1924. Het is de oudste marathon in Europa en de op twee na oudste ter wereld (na de Marathon van Boston, voor het eerst gehouden in 1897, en de Yonkers Marathon, voor het eerst gehouden in 1907).[3] De marathon vindt doorgaans elk jaar plaats op de eerste zondag van oktober. De baan is relatief vlak en bestaat uit twee lussen, meestal in het stadscentrum.

De marathon is een DOELSTELLINGEN-gecertificeerde race.[4] Het wordt ook gecategoriseerd als een Zilverlabel wegrace door Wereldatletiek,[5] en werd in 2015 door European Athletics Running for All gecertificeerd als 5-Star Quality Road Race.[6]

Geschiedenis

De eerste race werd verreden in 1924. De eerste damesrace werd verreden in 1980.

In 2016 werd de marathon ontvangen IAAF Bronze Label Road Race toestand,[7] en in 2018 ontving het IAAF Silver Label Road Race toestand.[8]

Cursus

Externe afbeelding
afbeelding pictogram Baankaart van de volledige marathon in 2020[9]

Het parcours is vlak, volledig geasfalteerd en verkeersvrij, twee rondjes in het historische stadscentrum.

De cumulatieve stijging van het hoogteverschil is 74 m (243 ft).[9]

Winnaars

Lopers bij de editie van 2006
Gedenkteken van de Košice Peace Marathon op het Marathonplein in Košice, Slowakije

De koersrecords zijn 2:26:01 voor vrouwen (ingesteld door Kumeshi Sichala in 2019) en 2:07:01 uur voor mannen (ingesteld door Lawrence Kimaiyo in 2012).

Opmerking: winnaars worden hieronder vermeld voor vijf van de zeven oorlogsjaren (1938-44), vijf oorlogswinnaars staan ​​ook vermeld op de officiële homepage, hoewel de geschiedenis die door de Košice Peace Marathon wordt verstrekt, luidt: "De Slowaakse marathon liep een kloof van zeven jaar door. Tot op zekere hoogte werd dit aangevuld met vijf marathons die onder Hongaarse vlag werden georganiseerd tijdens de bezetting van Košice door Horthy - zonder een enkele buitenlandse loper ..."[10] Zijn status als de oudste marathon van Europa, en de op een na oudste ter wereld, blijft onverminderd door deze onderbreking.

Sleutel:  Baanrecord

EditieJaarWinnaar herenTijd (h:m:s)Winnaar damesTijd (h:m:s)
1e1924 Karol Halla (TCH)3:01:35
2e1925 Pál Király (HUN)2:41:55
3e1926 Paul Hempel (GER)2:57:02
4e1927 József Galambos (HUN)2:48:25.2
5e1928 József Galambos (HUN)2:55:45
6e1929 Paul Hempel (GER)2:51:31
7e1930 Istvàn Zelenka (HUN)2:50:59
8e1931 Juan Carlos Zabala (ARG)2:33:19
9e1932 József Galambos (HUN)2:43:15
10e1933 József Galambos (HUN)2:37:54
11e1934 Josef Šulc (TCH)2:41:26.3
12e1935 Artūrs Motmillers (LAT)2:44:58
13e1936 György Balaban (AUT)2:41:08
14e1937 Désiré Leriche (FRA)2:43:41.7
15e1938Niet gehouden vanwege Tweede Wereldoorlog
16e1939 József Kiss (HUN)2:47:47.6
17e1940Niet gehouden vanwege Tweede Wereldoorlog
18e1941 József Gyimesi (HUN)2:56:17.8
19e1942 József Kiss (HUN)3:02:27
20e1943 Géza Kiss (HUN)2:50:14.0
21e1944 Rezsö Kövári (HUN)2:58:49
22e1945 Antonín Špiroch (TCH)2:47:21.8
23e1946 Mikko Hietanen (VIN)2:35:02.4
24e1947 Charles Heirendt (LUX)2:36:06.0
25e1948 Gösta Leandersson (ZWE)2:34:46.4
26e1949 Martti Urpalainen (VIN)2:33:45.6
27e1950 Gösta Leandersson (ZWE)2:31:20.2
28e1951 Jaroslav Štrupp (TCH)2:41:07.8
29e1952 Erkki Puolakki (VIN)2:29:10
30e1953 Walter Bednář (TCH)2:53:33
31e1954 Erkki Puolakki (VIN)2:27:21
32e1955 Evert Nyberg (ZWE)2:25:40
33e1956 Thomas Nilsson (ZWE)2:22:05.4
34e1957 Ivan Filin (URS)2:23:57.8
35e1958 Pavel Kantorek (TCH)2:29:37.2
36e1959 Sergei Popov (URS)2:17:45.2
37e1960 Samuel Hardicker (GBR)2:26:46.8
38e1961 Abebe Bikila (ETH)2:20:12.0
39e1962 Pavel Kantorek (TCH)2:28:29.8
40e1963 Leonard Edelen (VS)2:15:09.6
41ste1964 Pavel Kantorek (TCH)2:25:55.4
42e1965 Aurèle Vandendriessche (BEL)2:23:47
43e1966 Gyula Tóth (HUN)2:19:11.2
44e1967 Nedo Farčić (YUG)2:20:53.8
45e1968 Václav Chudomel (TCH)2:26:28.4
46e1969 Demissie Wolde (ETH)2:15:37
47e1970 Mikhail Gorelov (URS)2:16:26.2
48ste1971 Gyula Tóth (HUN)2:21:43.6
49e1972 John Farrington (AUS)2:17:34.4
50e1973 Vladimir Moseyev (URS)2:19:01.2
51ste1974 Keith Angus (GBR)2:20:10
52e1975 Choe Chang-sop (PRK)2:15:47.8
53ste1976 Takeshi dus (JPN)2:18:42.4
54ste1977 Ga Chun-zoon (PRK)2:15:19.4
55ste1978 Ga Chun-zoon (PRK)2:13:34.5
56e1979 Jouni Kortelainen (VIN)2:15:12
57e1980 Aleksej Lyagoesjev (URS)2:15:25 Šárka Balcarová (TCH)2:50:15
58ste1981 Hans-Joachim Truppel (GER)2:16:58 Christa Vahlensieck (GER)2:37:46
59e1982 György Sinkó (HUN)2:18:48 Gillian Burley (GBR)2:43:26
60ste1983 František Višnický (TCH)2:16:52 Raisa Sadreydinova (URS)2:34:41
61ste1984 Lee Dong-myong (PRK)2:18:59 Christa Vahlensieck (GER)2:36:56
62e1985 Valentin Starikov (URS)2:17:13 Lutsia Beljajeva (URS)2:38:19
63e1986 František Višnický (TCH)2:18:43 Christa Vahlensieck (GER)2:41:08
64ste1987 Jörg Peter (GER)2:14:59 Christa Vahlensieck (GER)2:38:40
65ste1988 Michael Heilmann (GER)2:17:52 Christa Vahlensieck (GER)2:39:03
66e1989 Karel David (TCH)2:18:39 Alena Peterková (TCH)2:31:28
67e1990 Nikolaj Kolesnikov (URS)2:20:28 Carol McLatchie (VS)2:46:00
68e1991 Vlastimil Bukovjan (TCH)2:18:21 Marika Starowská (TCH)2:46:00
69e1992 Wieslaw Palczyński (POL)2:16:24 Dana Hajná (TCH)2:43:27
70e1993 Wieslaw Palczyński (POL)2:14:11 Elena Plastinina (UKR)2:42:11
71ste1994 Petr Pipa (SVK)2:15:03 Ľudmila Melicherová (SVK)2:40:27
72e1995 Marnix Goegebeur (BEL)2:13:57 Gouzel Tazetdinova (RUS)2:43:03
73e1996 Marnix Goegebeur (BEL)2:17:41 Gouzel Tazetdinova (RUS)2:44:28
74e1997 Mijn Tahar Echchadli (MAR)2:16:22 Wioletta Uryga (POL)2:38:56
75ste1998 Andrzej Krzyścin (POL)2:14:29 Wioletta Uryga (POL)2:46:23
76ste1999 Róbert Štefko (SVK)2:14:10 Katarína Jedináková (SVK)2:55:39
77e2000 Ernest Kipyego (KEN)2:14:35 Ivana Martincová (CZE)2:46:17
78ste2001 David Kariuki (KEN)2:13:27 Galina Zhulyeva (UKR)2:36:55
79ste2002 David Kariuki (KEN)2:12:40 Tadelech Birra (ETH)2:36:49
80ste2003 Grigoriy Andreyev (RUS)2:13:24 Alena Mazouka (BLR)2:39:23
81ste2004 Adam Dobrzyński (POL)2:12:35 Rika Tabashi (JPN)2:33:52
82e2005 David Maiyo (KEN)2:16:07 Edyta Lewandowska (POL)2:37:48
83e2006 Edwin Kiptum (KEN)2:12:53 Natallia Kravets-Kulesh (BLR)2:36:47
84e2007 William Biama (KEN)2:09:53 Natallia Kravets-Kulesh (BLR)2:34:50
85ste2008 Dejene Yirdaw (ETH)2:10:51 Selina Chelimo (KEN)2:34:23
86e2009 Jacob Chesire (KEN)2:10:59 Olena Burkovska (UKR)2:30:50
87e2010 Gilbert Chepkwony (KEN)2:08:33 Almaz Alemu (ETH)2:36:35
88e2011 Elijah Kemboi (KEN)2:11:15 Maryna Damantsevich (BLR)2:33:53
89e2012 Lawrence Kimaiyo (KEN)2:07:01 Hellen Mugo (KEN)2:29:59
90e2013 Patrick Korir (KEN)2:09:36 Ashete Bekere (ETH)2:27:44
91ste2014 Gilbert Chepkwony (KEN)2:08:26 Lydia Jerotich (KEN)2:28:48
92e2015 Samuel Kosgei (KEN)2:07:07 Melka Mulu (ETH)2:35:33
93e2016 David Kiyeng (KEN)2:08:57 Chaltu Waka (ETH)2:32:19
94e2017 Reuben Kerio (KEN)2:08:12 Sheila Jerotich (KEN)2:27:34
95ste2018 Raymond Choge (KEN)2:08:11 Milliam Ebongon (KEN)2:27:16
96e2019 Hillary Kipsambu (KEN)2:09:33 Kumeshi Sichala (ETH)2:26:01
97e2020 Marek Hladík (SVK)2:26:08 Petra Pastorová (CZE)2:52:11

Referenties

Lijst met winnaars

Externe links

Pin
Send
Share
Send